Kde je svět v tomto okamžiku na „křivce korony“

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

S tím, že je 1,7 miliardy lidí na světě v karanténě (a s přistoupením Indie to narůstá na 3 miliardy), se všichni zoufale snaží najít, kde se nachází na vývojové koronavirové „křivce“, aby se spočítalo, kolik ještě utrpení každého čeká, takže JPM udělal pokus v podobě (velice nevědecké) vizuální reprezentace toho, kde na té křivce vývoje epidemie covidu se svět momentálně nachází.

Dobré zprávy: Čína už je hluboko ve fázi zotavení, i když všechna čísla a každé číslo z Číny je vylhané, takže bychom možná mohli i ignorovat zprávy, že je pandemie covid v Číně v útlumu, zvláště když v poslední době přichází spousta dokladů, že Čína s čísly infikovanosti manipuluje.

Další dobré zprávy: Korea už skoro má „za sebou vzestup“ a v posledních několika dnech se neobjevují nové klastry výskytu, takže by se mohla začít zotavovat.

Teď některé ne tak dobré zprávy: Jak Itálie, tak Írán se nachází ve fázi „pozdní akumulace“. Pokud by se jim nepodařilo epidemii v tomto bodě zastavit tak, že přijde fáze zotavení, tak to začne být velice ošklivé, neboť pak by tu infekci mohla dostat většina místní populace.

Za Itálií a Íránem je zbytek Evropy, kdy Španělsko, Německo, Francie a Británie jsou všechny ve fázi zrychlování. Výhodou je, že všichni uplatňují úspěšné karantény.

Konečné špatné zprávy: Jak USA, tak Indie jsou teprve v rozběhu křivky a situace se u nich může v nadcházejících týdnech zvrhnout daleko ošklivěji, než se začne trochu zlepšovat.

Některé další postřehy od JPM:

Globálně se infekce zrychluje o 14% ze dne na den, čili 45 495 nových případů během posledních 24 hodin na 381 499 případů uvádí John Hopkins s poukazem, že globální křivka vstupuje teprve do stadia raného zrychlování. Zprávy o nejnovějších infekcích jsou: v USA 13 060 za den, Španělsko 6 368 za den, Itálie 4 789 za den a Německo 4 183 za den.

V Asii čínská provincie Hubei hlásí jednu novou infekci po 5 dnech, kdy to nerostlo. V poslední době ale infekce vyskočila v Hong Kongu a v Singapuru, jelikož se globální křivka infekce teprve rozbíhá, je předčasná úleva v komunitách, kde mají vrchol za sebou, měli by si být vědomi rizika, že to u nich může propuknout znovu a ta křivka zvládání infekce se může dostat do druhé infekční vlny.

Z tohoto hlediska, Čína v městě Wuhan má být 8. dubna úplně uvolněna z karantény, ale je třeba to bedlivě sledovat, jelikož infekce může ve společnosti přetrvávat přinejmenším ještě měsíc.

V ASEAN je v Malajsii hlášeno 212 nových případů, takže je tam celkem 1 518 infikovaných. Náš epidemiologický model naznačuje, že vrchol infekce by měl být uprostřed dubna. Náš australský tým revidoval strategii přijatou vládou a uplatnil epidemiologický model s předpovědí možného vrcholu nových případů kolem 15. dubna.

Nakonec, jak jsme uváděli včera v noci, Trump touží přetvořit čínskou zkušenost a znovu otevřít ekonomiku po 2 týdnech, aby se vyhnul druhé velké depresi. Netřeba říkat, že to bude problém, pokud se USA do té doby nedostanou do fáze zotavení.

By Tyler Durden, Guest writer

HAFMarch 24, 2020

Zdroj: https://humansarefree.com/2020/03/where-is-the-world-on-the-corona-curve-at-this-moment.html

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments