Kalifornie svádí svou hroutící se ekonomiku na klimatickou změnu

EKONOMIKA, Světová

S tím, jak z Kalifornie občané masově prchají do normálnějších států a stát je na pokraji zhroucení, tak Demokraté svádí své desetiletí se táhnoucí nepochopení ekonomie na jinou příčinu, tedy místo toho si za obětního beránka vybrali klimatickou změnu.

Kalifornie se teď uchyluje k obviňování požárů divočiny, kterým se podařilo, aby 4,1 milionů akrů tohoto státu lehlo popelem, že ty mohou za zhoršující se finanční situaci státu. Boj s požáry v posledních letech ale stál jen 1,1 miliardy $, tedy pro tak obrovský stát jen relativně nepatrnou sumičku, uvádí Bloomberg.

Ale s tím, jak pandemie vrhá klíč do soukolí státní ekonomiky a obyvatelstvo státu z něj v alarmujícím tempu prchá, tak stát potřebuje na něco svést svoji 54 miliardovou $ díru v rozpočtu.

Šéf-ekonom Bank of the West Scott Anderson řekl: „V příštím jednom roce až pěti letech by bylo optimální, aby se přijala politická opatření k obrácení ekonomie správným směrem, a to raději dříve než později. Jinak nás tu v Kalifornii čeká dost chmurná ekonomická budoucnost.“

Aderson říká, že obrácení budoucnosti státních financí by mělo být „budíčkem“ ohledně dopadů klimatické změny. Nás by ale zajímalo, jestli někdy slyšel o nižších vládních výdajích.

Rovněž předpovídá, že požáry spolu s Covid letos vyženou nezaměstnanost na 10,4% a na 8,8% v roce 2021. Tato čísla jsou vyšší než současné předpovědi 8,4% a 6,9%. Řekl také, že trend prchání lidí ze státu by mohl být „daleko vleklejší“ než poslední recese.

Viceprezidentka pro výzkum v Cumberland Advisors Patricia Healy řekla, že požáry divočiny: „By mohly u obyvatel, pojišťoven a vlád zpochybnit přínosy ze života zde a z neustálých přestaveb.“ Rovněž si myslí, že nárůst „práce z domova“ v důsledku Covid bude lidi ze státu vyhánět.

Čaš nechat toho a odejít nebyl nikdy lepší. Státu se nějak povedlo udržet si kreditní hodnocení a prodejci mohou za své domovy shrábnout obrovské sumy, když se rozhodnou s tím praštit a odejít: medián cen domů v srpnu prorazil 706 900 $, tj. rekord.

Guvernér Gavin Newsom, který na ten exodus obyvatelstva dohlíží, minulý týden řekl: „Tento stát před šesti či sedmi měsíci dominoval v řadě různých sektorů. Ta klíčová odvětví pro tento stát pořád žijí a přežila, jako tomu bylo vždy, i přes tyto problémové situace, s nimiž se potýkáme.“

Stát letos utrácí na prevenci a zvládání požárů 205 milionů $, což je pokles z 354 milionů $ v předchozím roce. Ironií je, že přebujelá demokratická vláda tohoto státu chce zjevně sypat obrovské vládní výdaje na všechno, ale důsledky pak svádí na „klimatickou změnu“ a požáry divočiny.

Trend požárů se podle Bloomberg v tomto státě bude „podle očekávání jen zintenzivňovat. V roce 2018 bylo rizikem požáru ohroženo 69% ekonomiky státu a to číslo podle odhadů vzroste na 71%.

Šéf kreditního výzkumu místních správ u PIMCO Sean McCarthy řekl: „Není možné popírat, že tady ta rizika jsou. Zažíváme souběh klimatické změny s recesí.“

Mezitím se Newsomova administrativa státu od té doby, kdy je v úřadu, netočí kolem ničeho jiného než klimatické změny. Zatímco ten stát se „řítí do pekla,“ jak to napsal v nedávném Tweetu prezident Trump, tak Newsom má plné ruce práce, aby do roku 2035 zrušil možnost opatřit si auto poháněné benzínem a se zajištěním úcty k právům trans-genderových vězňů v žalářích.

Při takovéto efektivnosti máme jistotu, že se to v tom státě obrátí k lepšímu…

by Tyler Durden

Sat, 10/17/2020 – 21:05

Zdroj: https://www.zerohedge.com/economics/california-blaming-its-crippled-economy-climate-change

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments