Jan Fischer a rozpočtová odpovědnost

Nezařazené

Průzkumy všech společností nám servírují, že Jan Fischer je největším favoritem na třetího českého prezidenta a prvního prezidenta přímo zvoleného občany na našem území.

Po vítězství ČSSD a KSČM v krajích už se nedivím, že má tento bývalý člen KSČ (1980-1989) u české veřejnosti takovou podporu. Ani se nedivím, že se tento pán opět vrací do politiky, ačkoliv tvrdil, že svou budoucnost v politice nevidí.

Zarazilo mne nakonec něco trochu jiného a to, že v jednom rozhovoru tvrdí cituji:

„Podívejte se, moje vláda byla jediná vláda rozpočtové zodpovědnosti, jakou kdy tato republika měla.“

Jako reakci na toto prohlášení nechám mluvit samotná čísla a nechám posoudit čtenáře, co si o tomto výroku myslí.

zdroj: wikipedia.cz

Když jsem tato čísla poslal na jeho facebookovou stránku dostalo se mi této odpovědi cituji:

„Vážený pane Výsmeku, zkuste najít jinou vládu, která prosadila roční úspory ve výši 60 miliard. Nesmíte zapomínat na to, že v letech 2009 a 2010 vrcholila hospodářská recese a došlo k rekordnímu výpadku inkasa všech daní. bez úsporného balíčku by schodek rozpočtu nebyl 160 mld. ale téměř 230 mld.“

Opět nechám čtenáře, zda je pro ně tento argument dostatečný či nikoliv. Položme si otázku, pomohly půjčené peníze nějak přímo nám občanům nebo budou jen tropit problémy v budoucnosti?

Jen připomenu, že úroky ze státního dluhu za rok 2011 byly přes 44 miliard korun a s vyšším dluhem budou tyto úrokové náklady růst. Je v našem zájmu, vyhazovat peníze nás daňových poplatníků pouze za úroky, ze kterých nic nemáme nebo bychom měli hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a dluh snižovat?

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdaním.cz, kde článek vyšel

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments