Izraelské útoky na Sýrii se zastavily po hrozbě Ruska, že jim ty tryskáče bude sestřelovat

POLITIKA, Světová

Podle zpráv jak izraelských, tak arabských regionálních médií připravoval Izrael v tomto uplynulém týdnu rozšíření náletů na „Íránem podporované“ cíle v Sýrii, ale Moskva namalovala svou červenou linii. The Independent vydal článek popisující, jak ruské ozbrojené síly v Sýrii pohrozily, že budou izraelské invazní válečné letouny sestřelovat ať svými tryskovými letouny nebo svým systémem S-400.

Jerusalem Post citoval zdroje z britského Independent (v arabském vydání), který hned po posledním setkání v Soči mezi ministerským předsedou Benjaminem Netanyahu a ruským prezidentem Vladimirem Putinem píše:

Podle této zprávy zabránila Moskva v posledních dnech třem izraelským náletům na syrská předsunutá postavení a dokonce hrozila, že každý tryskáč, který se o nějakou takovou věc pokusí, bude sestřelen, a to buď ruskými tryskáči nebo protileteckými raketami S-400. Zdroj citovaný v této zprávě tvrdí, že k podobné situaci došlo už dvakrát a že v srpnu Moskva zastavila nálet na syrské předsunuté postavení v Qasioun, kde je umístěna baterie S300.

Netanyahu spěšně ve čtvrtek odletěl na setkání s Putinem, i když teď probíhají poslední dny před úterními volbami, na němž údajně chtěl tlačit na ruského prezidenta, aby izraelské útoky v Sýrii v podstatě ignoroval.

Jerusalem Post s odkazem na další zdroje z arabské verze britského Independent Arabia pokračuje:

Podle tohoto ruského zdroje dal Putin Netanyahuovi na srozuměnou, že jeho země nedovolí, aby se páchaly škody na armádě syrského režimu nebo na výzbroji, kterou jí poskytují…

Izraelské zdroje citované těmito arabskými novinami popsaly Netanyahuovy pokusy přesvědčit Putina jako „krach“. A to i přesto, že po této schůzce Netanyahu reportérům řekl, že jeho vztahy s Moskvou jsou silnější, než kdy jindy.

Moskva se k tomu údajně postavila na odpor, a to zvláště vzhledem k vzepětí té spousty útoků na cíle v Libanonu, Iráku a v Sýrii v poslední době.

Zdroje v této zprávě dále tvrdily, že Putin poněkud neočekávaně v dosud bezprecedentním okamžiku vynesl i problém Libanonu:

Ruský zdroj řekl: „Putin vyjádřil nespokojenost s posledními izraelskými akcemi v Libanonu“ a dokonce Netanyhuovi zdůrazňoval, že „Odmítá takovéto agrese proti libanonské suverenitě,“ což je věc, kterou od něj dosud nikdy neslyšeli. Putin dále konstatoval, že ho někdo ohledně Sýrie a Libanonu podváděl, a že to on neponechá bez odpovědi. Podle něj dostal Netanyahu varování, aby v budoucnu už na takové cíle neútočil.

Také by to šlo zjednodušit, že Putin chápe, že Netanyahu, který teď zoufale chce ve volbách příští týden prodloužit svoji politickou kariéru na rekordní páté funkční období ministerského předsedy, by mohl být klidně ochoten riskovat rozsáhlý a úplně zbytečný středovýchodní konflikt, jen aby dále lákal pravicové a nacionalistické izraelské voliče.

by Tyler Durden

Sat, 09/14/2019 – 11:20

Image via The Jerusalem Post

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/israeli-attacks-syria-halted-after-russia-threatened-shoot-down-jets-report

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments