Italský premiér rezignuje a útočí na populistu Salviniho, že to on může za kolaps vlády

Evropská Unie, POLITIKA

Italský ministerský předseda Giuseppe Conte rezignoval, čímž se nevyhnutelně hroutí populistická koalice mezi Hnutím pěti hvězd a populisticko-pravicovou Ligou Mattea Salviniho.

Italský premiér měl stát před hlasováním o nedůvěře vlády vyvolaném Salviniho stranou poté, co se Hnutí pěti hvězd v hlasování většinou postavilo proti projektu italsko-francouzského železničního tunelu TAV.

Pan Conte na půdě italského senátu zlořečil Salvinimu, kdy podle zprávy italských novin Il Giornale tohoto ministra vnitra obviňoval z „politického oportunismu.“

„Vládní krize se přeci řeší v parlamentu a ne na náměstích lidem,“ pokračoval Conte a dále Salviniho obviňoval z různých nepravostí včetně jeho zneužívání náboženských symbolů, což je kritika, kterou hojně pronášeli členové římskokatolického duchovenstva nepřátelského k Salviniho politikám bránícím masové migraci.

Když Conte oznamoval svou rezignaci, tak řekl, že doufá, že italský prezident Sergio Mattarrella se nerozhodne pro vypsání předčasných voleb, o čemž říkal, že ty by mohly zablokovat současné reformy.

„Dávám na vědomí, že mám v úmyslu realizovat tento institucionální krok řádným způsobem. Touto ústavní zápletkou provede zemi prezident republiky. A já využívám této příležitosti, abych mu opětovně pronesl své poděkování za jeho moudré rady, které mi vždy dával,“ řekl Conte.

Rozhodnutí, jak to bude s italským parlamentem dál, spočívá na italském prezidentovi, který zrovna tak, jako může vypsat nové volby, může Hnutí pěti hvězd (M5S) také vyzvat, aby zformovalo další funkční koalici.

Někteří poukazují, že M5S by se mohla spřáhnout s establishmentovou levicí, tj. s Demokratickou stranou (PD), avšak jiní, jako senátor Ligy Massimiliano Romeo, říkají, že takovýto krok by jen pomohl nahnat pro Salvinoho stranu ještě více hlasů.

„Provedu-li kalkulaci, komu to prospěje, tak vláda mezi M5S a Renzim pro nás vyžene preference na 60% během pár měsíců,“ řekl Romeo.

Dodal ale, že odchod Ligy z italské vlády by Itálii ublížil s tvrzením: „Ta by hned přišla zase o suverenitu. Zase by se vrátila pod palec Merkelky.“

AP Photo/Gregorio Borgia

CHRIS TOMLINSON

20 Aug 2019

Předvčerejší zdejší článek, který v této situaci předjímá plánované spřažení Pěti hvězd s establishmentovou levicí.

Článek ilustrující postoje současného eurokratického prezidenta, který populisty – a zvláště Salviniho – nesnáší.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/08/20/italian-pm-attacks-salvini-and-resigns-as-govt-collapses/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments