Italská levicová vláda naráží na problémy, možná se zhroutí už v lednu

Evropská Unie, POLITIKA

Italskou levicovou koalici Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratické strany (PD), která není ani rok stará, čekají v lednu závažné události, které by mohly vést k jejímu kolapsu.

Vláda v lednu narazí na řadu problémů, které mají potenciál už teď napjaté vztahy mezi oběma stranami dohnat ke kolapsu, kdy jako první už tento týden přišla překvapivá rezignace ministra školství z Hnutí pěti hvězd Lorenza Fioramontiho kvůli vládnímu rozpočtu, hlásí Il Giornale.

Další závažnou překážkou bude pro tuto koalici navržené referendum o změně počtu poslanců v italském parlamentu, kdy Hnutí pěti hvězd navrhuje snížení tohoto počtu, zatímco populistická Liga vedená Matteo Salvinim proti poklesu počtu poslanců vystoupila.

Referendum vyžaduje podpisy jedné pětiny poslanců z alespoň jedné komory italského parlamentu a takové referendum má potenciál, že by mohlo strhnout vládu zrovna tak, jako referendum o volební reformě v prosinci 2016 shodilo vládu bývalého premiéra Matteo Renziho.

Salviniho Liga zůstává nadále nespokojená se současným volebním systémem v Itálii a 15. ledna se očekává rozhodnutí Ústavního soudu poté, co tato strana podala žalobu na zrušení části současného zákona. Pozitivní rozhodnutí pro Salviniho by mohlo být ranou pro koalici, která strávila řadu měsíců práce na návrzích volebního systému.

Salviniho také čeká hlasování v italském parlamentu, zda tohoto populistického vůdce vydat nebo nevydat soudu kvůli obviněním z únosů za jeho odmítání vstupu pro migranty na palubě plavidla Guardia di Finanza (vojenská italská pohraniční policie), když jí jako ministr vnitra nedovolil je v Itálii vyložit.

Ač od mnohých z vládní koalice se očekává, že budou hlasovat za vydání soudu, od jiných jako jsou bývalí členové PD, kteří založili novou stranu Italia Viva vedenou Matteo Renzim, se čeká v této záležitosti daleko zdráhavější.

Ještě větší problém koalici čeká 26. ledna, kdy zemi čekají dvoje důležité regionální volby v levicové baště Emilia-Romagna a v jižním regionu Calabria.

Poté, co Salviniho koalice s centro-pravými stranami v říjnu smetla Demokratickou stranu v regionálních volbách v historicky vždy levičácké Umbrii, tak se pořád před těmito regionálními volbami drží silná v průzkumech, kdy určité průzkumy ukazují, že centro-levicoví a centro-pravicoví jsou těsně vedle sebe.

AFP/EMMANUEL DUNAND

CHRIS TOMLINSON

28 Dec 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/12/28/italian-leftist-government-could-face-collapse-january/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments