Italská globalistická koalice v potížích, jelikož bývalý ministerský předseda Renzi odchází z Demokratické strany, aby si založil stranu novou

Evropská Unie, POLITIKA

Italský bývalý ministerský předseda Matteo Renzi opustil Demokratickou stranu (PD), aby zformoval centristickou stranu v Macronově stylu, což je ovšem krok, který by mohl destabilizovat už tak vratkou koalici mezi Hnutím pěti hvězd (M5S) a Demokratickou stranou.

Renzi v úterý oznámil své rozhodnutí opustit PD, aby zformoval svou vlastní centristickou stranu, hlásí Local Italy. Řekl, že o svém rozhodnutí telefonicky informoval italského ministerského předsedu Giuseppe Conteho.

Ač tuto stranu opouští, tak Renzi údajně vyjádřil své „odhodlání současnou vládu podporovat.“

Vůdce PD Nicola Zingaretti Renziho rozhodnutí opustit stranu popsal jako „chybu“ a říká, že tento krok nepodporuje.

Zingaretti se po Renziho rozhodnutí uchýlil na twittter, kam napsal: „Teď musíme promyslet budoucnost pro Italy. Novou agendu a potřebu pomocí dobrého vládnutí a nové PD znovu vybudovat naději.“

Italská média o možném odchodu Renziho z PD kvůli velice naléhavým problémům, které mohou vyvolat už teď nesnadné vztahy mezi M5S a PD, spekulují už nějakou dobu.

Ač Renzi v roce 2018 odstoupil z pozice vůdce PD, tak mnozí věří, že si mezi zákonodárci z této strany a ve vládních orgánech udržel značný vliv.

Očekává se, že Renzi přetáhne pro svoji novou stranu Italia Viva tak asi 30 poslanců.

Hlasování o důvěře vládě z minulého týdne vedené v horní sněmovně ukázalo, že koalice M5S-PD má podporu celkem 169 hlasů. Minimální práh pro vládu je 161.

V případě, že se vládní koalice rozpadne a vyhlásí se nové volby, tak se nejspíš zformuje nová pravicová aliance mezi Ligou, Bratry Itálie a Forza Italia.

 Tips? Follow Arthur Lyons

By Arthur Lyons 20 September 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/09/italys-globalist-coalition-in-trouble-as-former-pm-renzi-leaves-pd-to-form-new-party/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na