Itálie si pohrává s myšlenkou spustit svoji „alternativní měnu“ Mini-BOT, ale eurokrati šílí

EKONOMIKA, Evropská Unie

Politické kruhy kolem Salviniho vidí jako průchodnou cestu jak se dostat ze zničujícího sevření nadhodnoceného německého eura, které Itálii nedovoluje přirozený hospodářský růst, v emisích nového platidla Min-BOT.

S myšlenkou zavedení druhého paralelního platidla vedle eura si při minulých volbách hrála i Le Pen ve Francii. Když se mezitím krizová situace uklidnila, tak to v současnosti její strana v programu nemá, ale jelikož nová hospodářská krize, jejímž světovým těžištěm má být právě Evropa, klepe na dveře, tak by se situace mohla ale snadno změnit. Na euro a na Německem taženou politiku Evropské centrální banky se dost obecně pohlíží jako na překážku řešení problémů mnoha zemí – hlavně z evropského jihu, ovšem včetně Francie.

V Itálii na to ale chtějí jít rafinovaně. Vlastně tomu měna říkat nebudou, ač fakticky to měnou má být. Že to prý budou jen maličké státní dluhopisy v oběhu. Zkratka BOT je pro (Bill of Treasury), tedy pokladniční poukázka neboli státní dluhopis. Státní dluhopisy se vlastně jako platidla běžně používají, ale používají je při vzájemných platbách velké korporace, finanční instituce a vůbec se to řeší zpravidla přes burzu a kapitálové trhy.

Jenže Itálie by vydala maličké státní dluhopisy Mini-BOTy za pár fufníků a těmi by šlo platit u každé pokladny v krámě, u pumpy, dostat v nich výplatu a byly by to vlastně další vlastním státem vydávané bankovky v oběhu, které by vydával italský stát a obcházel tím Evropskou centrální banku a Brusel. Vymanili by se tak ze sevření eurem, aniž by euro zrušili, jen by ho trochu obešli, a vytvořili si tak trochu prostoru pro suverénní jednání země a pro hospodářský růst.

Bojí se toho ovšem i někteří Salviniho spojenci ve vládě a šílí z toho Brusel. Šéf Evropské centrální banky Ital Mario Dragi to prohlásil za ilegální. Brusel hrozí Itálii všemožnými tresty za jiné prohřešky – např. za deficitní rozpočet, který chce vláda použít k nastartování ekonomiky zbídačené dlouhými roky bruselských politik a politikou Evropské centrální banky střiženou pro Německo na úkor jiných zemí, které ztratily možnosti regulovat ekonomickou nerovnováhu. Ale vzdorovitý Salvini se tváří, že když pro tento obchvat eura najde dost podpory doma, tak bude mít i dost testeronu, aby se postavil všem sankcím, kterými mu Brusel hrozí.

Vychází z článku: https://www.zerohedge.com/news/2019-06-13/what-happens-if-salvini-goes-mini-bot-eu

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments