ITÁLIE HATÍ PLÁNY EU UZNAT GUAIDA ZA LEGITIMNÍHO VŮDCE VENEZUELY

POLITIKA, Světová

Po nezávazném hlasování v Europarlamentu o uznání Juana Guaida minulý týden diskutovali ministři zahraničí z různých zemí EU o oficiálním uznání vůdce venezuelské opozice pod dominancí Národního shromáždění za skutečného legitimního vůdce této socialisty ovládané diktatury v potížích.

Ale jednomu odštěpeneckému členovi se podařilo toto prohlášení zablokovat, ač se čekalo, že hled poté jej jako stanovisko jednotné EU přednese její komisařka pro zahraniční záležitosti Frederica Mogherini.

Hodiny poté, co čtyři členové EU už oficiálně Guaida uznali, tak RT ohlásila, že Itálii se podařilo tomuto bloku vykolejit uznání Guaida, kdy citovala zdroj z 5 hvězd, jedné ze dvou stran vedoucích Itálii v rámci populistické vládní koalice. BBG hlásila, že také Východoevropské národy odmítly návrh na uznání Guaida.

Itálie oznámila toto veto na neformálním meetingu ministrů zahraničí EU, který začal 31. ledna v Rumunsku, řekl tento zdroj. Prohlášení, které se očekávalo, že bude předneseno šéfovou zahraničních záležitosti EU Federicou Mogherini o uznání Guaida jako dočasného prezident, pokud neproběhnou předčasné volby, se ale nekonalo.

 […]

Euroarlament na EU naléhal, aby se přidala k tomuto úsilí, které vázne kvůli vnitřním neshodám. Řada evropských zemí separátně tohoto opozičního šéfa za úřadujícího prezidenta Venezuely uznala, včetně Británie, Francie, Švédska, Španělska a Rakouska. K těmto koordinovaným krokům dochází po uplynutí osmidenní lhůty pro Madura, aby vyhlásil na pondělí prezidentské volby.

Rakousko, Holandsko a Polsko také řekly, že tento týden Guaida uznají.

Ač USA slíbily Guaidovi svou „plnou podporu“, tak Rusko, Čína, Írán a Turecko to všechno odsoudily jako vměšování do vnitřních věcí Venezuely a nadále podporují Madura.

Maduro v pondělí odmítl toto ultimátum podané čtyřmi členy EU, kteří podporují jeho rivala, aby vyhlásil demokratické volby nebo, že ztratí jejich podporu. Nabídl však malý „ústupek“, když navrhl, že volby do národního shromáždění by mohly být už dříve než v roce 2020, když říkal, že toto shromáždění je hnízdem opozice, takže Madurova vláda se musí „znovu legitimizovat.“

I přes šířící se lidový odpor s Guaidovo rozhodnutím vyhlásit se za legitimního vládce Venezuely minulý měsíc, ozbrojené síly zachovaly k Madurovi loajalitu (kromě několika zběhů).

Originally appeared at ZeroHedge

Zdroj: https://southfront.org/italy-thwarts-eu-plans-to-recognize-guaido-as-legitimate-leader-of-venezuela/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments