Průšvih! Evropa se chystá na tisk nekrytých peněz

Nezařazené

V pátek proběhla finančním trhem informace, který zůstala poměrně bez povšimnutí. A těch pár investorů, kteří ji zaznamenali, si ji vyložili jako pozitivní. Analytici společnosti NEXT finance se domnívají, že se Evropa možná právě nyní ocitla na letošním nejdůležitějším rozcestí. A tuto klíčovou informaci nepovažují za pozitivní, ale naopak za velmi vážnou hrozbu.

O co jde?

Už jsme si mohli zvyknout, že Evropa často a ráda porušuje své vlastní zákony. V pátek to ovšem vyvrcholilo. Ministři financí eurozóny odsouhlasili plán, že ECB poskytne Mezinárodnímu měnovému fondu úvěr v objemu až 200 miliard eurMMF pak tyto peníze může okamžitě poskytnout zemím ve finančních problémech. A to je průšvih. Velký.

Tímto krokem vzala údajná nezávislost ECB na politicích za své. Horší je ovšem fakt, že ECB má jasně zakázáno úvěrovat jednotlivé státy eurozóny. A tím, že si zvolí prostředníka, jenom obejde ducha zákona.

A ještě horší je, že v tuto chvíli padají všechna tabu ohledně zákazu tisku nekrytých peněz. Ano, ECB tím začne ve své podstatě tisknout peníze. A co znamenal tisk peněz v minulosti? Hyperinflaci. A co znamenala v minulosti hyperinflace? Slovo průšvih je poměrně málo výstižné, ale výstižnější výraz by již zaváněl vulgaritou. Vzpomeňme si, že podobná politika vedla k hyperinflaci i v předválečném Německu.

Případný rozpad eurozóny se tak začíná jevit jako vysvobození. Čím dříve přijde, tím dříve přestane ECB zasévat čertovské semínko hyperinflace ve všech, i v těch dosud ekonomicky zdravých zemích.

Teď už otázka nestojí tak, jak udržet eurozónu pohromadě, ale spíš jak ji co nejrychleji rozbourat tak, aby se zdravé jádro rychle odřízlo od zemí, které mohou být kvůli riskantní politice ECB zaplaveny bezcennou měnou.

Na závěr: v době krize, tedy v roce 2012 téměř jistě vysoká inflace nehrozí. Hrozí ale její propuknutí s odstupem zhruba 18 a více měsíců. Jde tedy o vysoké nebezpečí do dalších let.

Vyšlo na vlastnihlavou.cz čerpáno z newsletteru společnosti Next Finance

Kam dál:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments