Houthiové slibují, že mohou zastavit útoky na saúdskou půdu, zatímco Írán slibuje, že jeho případná odveta přijde i z „moře a z oceánu“

POLITIKA, Světová

Jemenští Houthiové oznámili, že skončí s dramatickým týdnem, když v sobotu provedli letecké útoky na dva závody saúdské Aramco, které vyřadily polovinu každodenní ropné produkce tohoto království, a že mají v úmyslu zastavit útoky na saúdské území.

Oznámila to pro-houthijská televize Al Sasirah TV v pátečních zprávách s odkazem na prezidenta vládní rady těchto rebelů Mahdi al-Mashata, který podle překladu od Bloomberg řekl, že tato skupina „zastaví všechny útoky na saudská území pomocí balistických střel a dronů:

Toto prohlášení však uvádělo, že je to podmíněno tím, že také saúdská koalice zastaví své vlastní ničivé nálety na Jemen, kdy tyto nálety trvají neustále od té doby, kdy saúdská vojska v roce 2015 zahájila intervenci do jemenské občanské války.

Jak Washington, tak Rijád Houthie trvale obviňují, že jsou vlastně jen prodlouženou rukou Teheránu, neboť tyto šíitské síly mají k Islámské republice Íránu ideologicky blízko.

Mezitím v pátek slíbil sám Írán, že zůstane u své vlastní ‚kampaně proti nátlaku‘ zaměřené proti americkým hrozbám a na ty že „odpoví ze Středozemního moře, Rudého moře a z Indického oceánu.“

„Jestli Američané pomýšlí na nějaké spiknutí, tak Íránský národ odpoví ze Středozemního moře, z Rudého moře a z Indického oceánu,“ prohlásil vedoucí vojenský poradce íránského nejvyššího vůdce generál major Yhya Rahim Safavi.

A kromě toho i bývalý hlavní velitel Revolučních gard Rahim Safavi vyslal podobnou hrozbu: „Tohoto amerického prezidenta (Donalda Trumpa) čeká stejný osud jako těch šest prezidentů před ním, kteří se marně pokoušeli Íránskému národu vnutit svou politickou zvůli, a Trump se vydá ne smetiště dějin kvůli stejné touze,“ uvádí Reuters.

Obě strany vyjádřily touhu vyhnout se válce, ovšem tento týden slíbil íránský ministr zahraničí Javad Zarif „válku se vším všudy“, jaká vznikne z jakéhokoliv útoku USA či Saúdů na Írán.

Ovšem ten zjevný páteční pokus Houthiů o nabídnutí olivové ratolesti ve formě oznámeného zastavení všech útoků na saúdskou půdu by mohlo signalizovat, že ta už skoro půl desetiletí se táhnoucí válka by mohla začít přecházet do útlumu.

Třebas po těch pustošivých útocích na Aramco vyvinul Teherán svůj vlastní tlak na své údajné zástupné síly, když ten útok zjevně splnil svoji funkci a vyslal opravdu silné poselství.

by Tyler Durden

Fri, 09/20/2019 – 15:15

Obrázek: Ostatky střel a dronů údajně použitých při útoku na zařízení Aramco, od Reuters.

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/houthis-vow-halt-attacks-saudi-soil-iran-warns-can-respond-sea-ocean

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments