Holandskou mešitu, která pokrokově zavedla svolávání k modlitbám tlampači, radikálové umlčeli uříznutím kabelů

MULTIKULTURALISMUS

Na mohutné decibely zesilované volání k modlitbám v amsterodamské Modré mešitě, které bylo v Novém západním okrese Amsterodamu spuštěno minulý pátek, jakýsi netolerantní xenofob umlčel uříznutím kabelu zvukového systému. Ale pokrok nezastavíš, a tak to zítra pustí znovu.

Modrá mešita se měla v holandské metropoli pokrokově stát první mešitou, kde je vysílání svolávající k modlitbám zesilováno přes reproduktory, hlásí holandský deník De Telegraaf.

Tento kontroverzní plán narážel na velký odpor místních amsterodamských staromilců, kteří podléhají zpátečnickým názorům, že svolávání k modlitbám na úroveň nelidského řevu je agresivní, zbytečné, nesnesitelné a ve skutečnosti je v rozporu s holandskými hodnotami. Hlavní imám Yassin Elforkani však přes široký odpor, na jaký narážel, pokrokově se svým plánem pokračoval vpřed.

Vůdce národně populistické strany Svobody Geert Wilders se vyjádřil na Tweeteru, jakým dojmem na něj plány mešity na zesilování působí, když napsal: „Ty kukaně hulákání nenávisti se musí zavřít. Dělejte si to v Saúdské Arábii. Ale ne tady. To je naše země a do Holandska islám nepatří.“

Také starostka Amsterodamu Femke Halsema je proti zesilování svolávání k modlitbám, říká ale, že s tím v rámci liberálních zákonů nemůže nic dělat.

Rada této mešity v říjnu ve facebookovém příspěvku uváděla, jak se těší, že to dunivé svolávání k modlitbám konečně pomůže „islám v tomto krásném městě Amsterodam normalizovat.“

Uctívači spolu s místními a celonárodními novináři čekali ve 13 hodin před Modrou mešitou na zapnutí reproduktorů, aby vysílala tuto modlitbu, ale k překvapení všech se pokrok nekonal a vůbec nic se neozvalo.

Po několika minutách trapného ticha k médiím zdráhavě promluvil mluvčí rady mešity se sdělením: „Je nám to velice líto. Reproduktorový systém nefunguje. Je nám to velice nepříjemné.“

„Byli jsme naplněni vzrušením a venku stála spousta lidí. K našemu překvapení se ale nic neozvalo,“ řekl později mluvčí reportérům z Het Parool.

„Včera jsme systém ozvučení zkoušeli a všechno perfektně fungovalo. Dnes už jsme to dělat nechtěli, abychom omezili jakékoliv nepříjemnosti. Muselo k tomu tedy dojít buď tuto noc, nebo dnes ráno,“ pokračoval.

„Předpokládáme, že to bude nějaká klukovina,“ řekl mluvčí s dodatkem: „Máme pro takové žertíky pochopení. Teď ale, když jsme zjistili, o co jde, tak to opravíme a zajistíme, aby se to znovu už stát nemohlo.“

 Tips? Follow Arthur Lyons

By Arthur Lyons 14 November 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/11/netherlands-mosques-amplified-call-to-prayer-silenced-by-a-cut-cable/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments