Rompuy vyhlásil válku euroskepsi a národním státům

Nezařazené

Evropský prezident Herman Van Rompuy veřejně vyhlásil boj euroskeptikům. Víra v národní stát vede k válce, řekl ve svém výpadu.

Národní státy jsou mrtvé a víra, že země mohou obstát samy o sobě je podle něj nejen iluze, ale lež, pronesl rezolutně evropský prezident ve svém projevu v Berlíně u příležitosti 21. výročí pádu Berlínské zdi. Informuje o tom internetová verze britského deníku Daily Mail.

V jedné z nejotevřenějších proklamací cílů evropského superstátu van Rompuy navíc označil euroskepticismus za „největší hrozbu pro mír“.

Posluchačům řekl, že „čas homogenních národních států je pryč“. Dodal také, že „nebezpečí“ euroskepticismu se rozšířilo za hranice země jako je například Velká Británie a stalo se nápadnou silou napříč celým kontinentem.

„Musíme společně bojovat proti nebezpečí nové euroskepticismu,“ prohlásil přímo Rompuy.

„V každém členském státě existují lidé, kteří věří, že jejich země může přežít sama v globalizovaném světě. To je více než iluze – je to lež,“ řekl dále.

Podle něho je největším nepřítelem dnešní Evropy strach, který vede k egoismu, egoismus k nacionalismu a nacionalismus k válce.

„Dnešní nacionalismus není často pozitivní pocit hrdosti na vlastní identity, ale negativní pocit vnímání ostatních,“ kázal Rompuy Němcům.

Na obranu eura pak vyjádřil přesvědčení, že recese by byla mnohem horší, kdyby Francie stále disponovala svým frankem a Německo markou.

Projev si ihned vysloužil kritiku britských euroskeptiků. Například lídr UKIP Nigel Farage, známý svým přirovnáním Rompuye k mokrému hadru, řekl: ‚Rumpy Pumpy je nezpůsobilý vládnout. Tento muž je katastrofa, chce zrušit náš národ. Jediným ne-národem je Belgie, jeho vlastní země.“

A konzervativní poslanec Douglas Carswell tvrdí: ‚Konečně vidíme skutečné záměry eurokratů. Pokud to je to, v co pan Van Rompuy věří, měl by být minimálně někým zvolen dříve, než něco takového řekne,“ uvedl v souvislosti s euroskeptiky kritizovanou skutečností, že Rompuy nebyl do své funkce nikým zvolen, ale shůry dosazen na přání elit.

Adam B. Bartoš prvnizpravy.cz

Reakce poslanece Parlamentu EU za Britskou konzervativní stranu Daniela Hannana

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments