Francouzský president hrozí národům, které volí „krajně pravicové“ politiky, „suspendováním“

Nezařazené

Minulý měsíc jsme dokumentovali narůstající rozkol mezi Bruselem a Polskem kvůli posledním krokům při schválení nových zákonů, které umožní konzervativní (a euroskeptické) straně Zákona a spravedlnosti (PiS) jmenovat šéfy veřejnoprávní televize a rádia a vybrat soudce do polského ústavního soudu.

Polský ministr Zbigniew Zibro v reakci na odpor v celém bloku posla dopis Eurokomisaři Güntherovi Oettingerovi, v němž Zibro kritiku těchto nových zákonů zavrhuje jako „bláznivou“.

Oettinger před tím navrhl, že by Polsko mohlo být podrobeno dohledu kvůli možnému porušení demokratických principů a poté, co polský týdeník Wprost vydal titulní stránku líčící Angelu Merkel, Jean Claude-Juncera a další eurokraty jako nacisty, kteří „už zase nad Polskem uvalují dohled,“ vrátil Brusel úder zahájením revize nových mediálních zákonů v této zemi. Evropská komise může mechanismem „vlády zákona“ členské státy přinutit, aby změnily ustanovení, která představují „systematickou hrozbu“ pro demokracii.

To ale není všechno. Podle pátečních komentářů francouzského presidenta Francois Hollanda by Evropa mohla přistoupit k „suspendování“ zemí, ve kterých se k moci dostanou krajně pravicové vlády.

„Francouzský president Francois Hollande v pátek varoval, že členské státy EU, když by se v nich dostala k moci krajní pravice, mohly být vystaveny sankcím – mohly by být z tohoto bloku i suspendovány,“ hlásí AFP.

„Taková země může být z Evropské unie suspendována,“ řekl president rádiu France Inter.

„Dozorčí nad lidskými právy Rada Evropy minulý týden vyjádřila obavy z legislativních změn navržených novou polskou pravicovou vládou, které byly jak doma, tak v zahraničí popisovány jako protiústavní a nedemokratické,“ uchyluje se k tvrzení AFP s dodatkem, že „podobné obavy byly vyjádřeny i ohledně pravicového maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána.“

„Když je ohrožena svoboda médií, když jsou předměty útoku ústavní a lidská práva, tak Evropa nemůže zůstat jen záchrannou sítí. Musí spustit procedury k suspendování (zemí) – co by mohly zajít až příliš daleko,“ řekl Hollande.

Pro Polsko jsou nezbytné určité „zarážky“, řekl.

Tady je pár věcí, které je tu třeba zmínit. Zaprvé, není vůbec jasné, proč by to mělo být na Francii, jak v nějaké jiné zemi občané volí. Opravdu, na tom je cosi strašlivě ironického, na nápadu trestat zemi za její volební preference ve jménu demokracie. Na tom určitě není nic demokratického říkat celým zemím, koho mají dovoleno volit.

Zadruhé Hollandovy komentáře vypadají jako odraz obav, že by zhoršující se utečenecká krize mohla vést k oživení nacionalismu v Evropě. Mezi rostoucí podporou PEGIDY, která tento měsíc uspořádala po celém bloku demonstrace)…

https://www.youtube.com/watch?v=TZou9CahPlU&feature=player_embedded

… a popularitou skupin jako „Vojáci Ódinovi“ ve Finsku…

… je jasné, že krajní pravice opravdu chystá návrat. Člověka by mohlo zajímat, kolik národů jsou Hollande a Brusel připraveni „suspendovat“.

Nebo je to možná úplně opačně. Vzhledem k posuvu v sentimentu je to možná krajní pravice, kdo „suspenduje“ blok takových Francois Hollandů za to, že neudržel Západní Evropu v bezpečí tváří v tvář myriádám hrozeb pro územní celistvost a kulturní dědictví tohoto bloku.

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2016-02-21/french-president-threatens-suspend-nations-elect-far-right-polticians

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments