Francie se poohlíží po krácení daní, aby utišila protesty Žlutých vest

EKONOMIKA, Evropská Unie

Francouzská vláda uvažuje jako o prostředku řešení nespokojenosti pohánějící hnutý Žlutých vest, teď už trvající 21 týdnů, o smělém krácení daní.

Úvahy o daňové reformě – hlavním problému země, která má nejvyšší zaznamenané daňové břemeno ze všech rozvinutých zemí, tj. 46 procent hrubého domácího produktu (HDP) – přichází po třech měsících celonárodních konzultací mezi vládou a ovládanými. Ty měly formu sérií shromáždění na radnicích s vedoucími vládními postavami včetně vrcholného globalisty prezidenta Emmanuela Macrona, kdy tyto konzultace trvaly už 10 000 hodin a vzešlo z nich několik nevyhnutelných závěrů.

Francouzský ministerský předseda Edouard Philippe v projevu k národu mluvil o pokusech vlády pochopit hněv francouzského lidu vyjadřovaný po 21 po sobě jdoucích týdnů protestů proti státu, které byly občas násilné. Philippe řekl: „Ty debaty nám velice jasně říkají, kudy jít. Potřebujeme snížit daně a snižovat je rychleji,“ s dodatkem, že kolem zdanění ve Francii převládá „značná roztrpčenost“, uvádí Ouest France. Není to poprvé, kdy vláda couvla v daňových požadavcích před protestujícími ve snaze ukončit to hnutí žlutých vest, když prezident Emmanuel Macron už loni oznamoval, že vláda plánuje zrušit navržené zvýšení daní z paliv a také zrušení daní z práce přesčas, kdy tyto změny počátkem letošního roku nabyly na účinnosti.

Francouzský premiér – oficiálního hlava vlády pracující pod prezidentem Macronem – rovněž diskutoval o dalších vášně budících záležitostech zjištěných při těch konzultacích včetně vzteku kvůli novým omezením rychlosti na okresních silnicích zavedeným v roce 2018. Změna byla zavedena kvůli snížení úmrtnosti v důsledku vysoké rychlosti, ale Žluté vesty jsou tvrdě proti tomu, že je to skrytá daň na řidiče prostřednictvím pokut za vysoké rychlosti.

Hnutí Žlutých vest samotné, které teď už kráčí Paříží a dalšími francouzskými město po 21 týdnů, vzniklo z nepokojů proti zvýšení daní řidičům prezidentem Macronem a jejich jméno pochází z dobře viditelných reflexních vest, které musí všechna francouzská auta ze zákona vozit.

V březnu se odhadovalo, že proběhlo už skoro 15 000 protestů ve francouzských ulicích s více než 100 zatčenými za žhářství, loupení a násilnosti. Policie se občas uchylovala k použití slzného plynu a vodních děl. Francouzská vláda zatím nebyla schopna od těchto protestů odstrašit i přes výhrůžky francouzského ministerského předsedy vyhrožujícího zatčeným ‚těžkými tresty‘.

Emmanuel Macron byl zvolen v roce 2017 a začal tím, že snížil daně podnikům a těm s vysokými příjmy, aby tak vytvořil ekonomiku přívětivější pro business ke snížení nezaměstnanosti a zvýšení podnikatelských investic. Tyto akce se však snoubily s existující ohromnou francouzskou daňovou zátěží, takže se na něj začalo pohlížet jako na odtrženého od reality běžných lidí a zvýhodňujícího boháče na úkor zbytku země.

MEHDI FEDOUACH/AFP/Getty Images

BREITBART LONDON

9 Apr 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/04/09/france-looks-to-tax-cuts-to-calm-yellow-vest-protests/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rubáš
2 let před

Francie je v rozkladu. V sociálním – no-go zóny, teror, nepříspůsobiví migranti. Také je v ekonomickém rozkladu. Její socialistická ekonomika nefunguje a dřív nebo později skolabuje, protože jí nejde reformovat. Francie bude první země, kde začne občanská válka. Lidé už nemají co ztratit. Proto jsou protesty tak agresivní.

https://www.epshark.cz/clanek/1518/ke-vcerejsimu-protestu-zlutych-vest