Francie by měla nadcházející volby prohodit, aby zabránila vítězství pravice, říká veterán státní správy

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Bývalý vysoký francouzský správní úředník doporučil, aby Francie změnila pořadí nadcházejících voleb a zabránila tak potenciálnímu vítězství populistické národovecké prezidentské kandidátky Marine Le Pen.

Bývalý vedoucí správní úředník Philippe Lazar přiznal, že existuje možnost, že by v nadcházejících prezidentských volbách příští rok zvítězila paní Le Pen, a řekl, že způsobem, jak takovému vítězství zabránit, by mohly být francouzské parlamentní volby konané před prezidentskými volbami.

V názorovém článku pro francouzské noviny Le Monde Lazar konstatoval, že ač Národní obroda (RN) vedená Le Pen nejspíš získá v parlamentních volbách více křesel, tak nedostane alespoň polovinu křesel, a takový výsledek by mohl mít dopad na podporu Le Pen jako prezidentské kandidátky.

„Emmanuel Macron velmi dobře ví, že i kdyby byl znovu zvolen, tak bude mít jen malou většinu a že jeho příznivci nebudou mít v Národním shromáždění absolutní většinu, což učiní z jeho druhého funkčního pětiletého období velice těžko zvládnutelnou záležitost,“ řekl Lazar.

Francouzské parlamentní volby typicky probíhají jen měsíc po prezidentských volbách a velice často probíhají tak, že strana, co si vedla dobře v prezidentských volbách, také vybojuje většinu v parlamentu, jako tomu bylo roku 2017, když zvítězila Republika na pochodu (LREM) Emmanuela Macrona a její spojenci, načež si vybojovala v červnu 2017 většinu.

„Zde navrhované prohození je nejspíš nejlepším způsobem, možná i jediným, jak se vyhnout institucionální pasti, která je na nás nastražena. Proč to dnes není součástí širší diskuse?“ řekl.

Lazar je jen poslední mezi těmi, kdo vyjádřili obavy, že paní Le Pen má našlápnuto k vítězství ve francouzských prezidentských volbách příští rok.

Bývalý francouzský ministr vnitra Christophe Castaner vyzval levicové aktivisty a příznivce, aby přestali na Macrona pohlížet jako na svého hlavního protivníka více než pohlíží na Le Pen, když průzkum odhalil, že Le Pen by porazila skoro všechny navržené levicové prezidentské kandidáty.

Bývalý francouzský ministr Arnaud Montebourg mezitím tvrdil, že Macron by mohl proti Le Pen prohrát, protože Macron je mezi běžnými voliči vnímán jako zástupce „oligarchie.“¨

THOMAS COEX/AFP via Getty Images

CHRIS TOMLINSON

20 Apr 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/04/20/former-top-french-civil-servant-calls-for-election-change-stop-le-pen/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
16 dní před

Morální odpadlíci a nepřátelé demokracie se již houfují a potrefeně kejhají, aby si zachovali svá privilegia a mohli dál škodit a tedy vést dál Francii do civilizační propasti. Pravda a spravedlnost je na straně Le Penové, což je pro zmíněné nepřítele demokracie nepřijatelné. Francie podle mého názoru má nyní v nastávajících volbách poslední možnost dosáhnout zvratu a odvrátit hrozící pád Francie do islamisticko-migrační žumpy.