Tyden.cz: Fotografie mrtvého bin Ládina je podvrh

Nezařazené

Pákistánské televizní stanice po nočním útoku odvysílaly údajné fotografie zabitého Usámy bin Ládina, které následně převzala média po celém světě. Snímek však koloval na internetu už před dvěma lety.

Bin Ládina při operaci v noci na dnešek severně od Islámábádu zabili členové amerického speciálního komanda. Byl zasažen střelou do hlavy.

Pákistánské soukromé televize pak ráno vysílaly údajný záběr na znetvořenou bin Ládinovu tvář. Nyní ale záběr stáhly s tím, že jde o podvrh. Nemohou prý nijak dokázat, že na snímku opravdu je vůdce teroristické sítě al-Kajda.

Podvržená fotografie byla elektronicky upravená.„Bylo to podvržené foto, které kolovalo na internetu už v roce 2009. Když jsme je zveřejňovali, upozornili jsme, že prozatím nemůžeme potvrdit jeho autenticitu,“ řekl šéfredaktor televize Geo Rana Džavád. Fotografie nakonec zmizela z obrazovek také ostatních televizí.

Na záběru byla zakrvácená tvář muže s plnovousem a zavřenýma očima s popálenou okolní kůží. Fotografie byla zřejmě elektronicky upravená. Televize tvrdily, že foto získaly z pákistánských vojenských kruhů.

Podezření vzbudil fakt, že na jiných nedávno pořízených fotografiích vypadal bin Ládin mnohem starší. Měl už prošedivělý plnovous, zatímco na údajně posmrtné fotografii má vousy černé.

zdroj: tyden.cz

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments