Fluoridová suplementace: úspěch medicíny 20. století nebo nebezpečný podvod?

Nezařazené
  • Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
  • Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc

Mezi širokou veřejnosti existuje rozšířený a pevně zakotvený názor o užitečnosti a nezbytnosti fluoridů v prevenci zubního kazu, podporovaný jak rozsáhlou osvětou ze strany dentistů a pediatrů, tak především rozsáhlou reklamní kampaní výrobců zubních past. Mnohé státy zavedly krátce po 2. světové válce fluorizaci pitné vody, aby zajistily zdravé zuby novým generacím. Fluorizace pitné vody však má své zastánce i odpůrce. Zastánci argumentují tím, že v oblastech s fluorizovanou vodou došlo k poklesu výskytu zubního kazu u dětí. Oponenti fluorizace argumentují tím, že kazivost zubů klesá i v oblastech s nefluorizovanou vodou a že tento pokles je třeba korelovat spíše se zvýšenou hygienou, lepší péčí o chrup a omezením spotřeby cukru.

celý odborný článek si stáhněte zde (formát PDF) DentalCare magazín 2/10 převzato z freeglobe.cz

  • Na českém trhu existuje velmi omezená nabídka zubních past bez fluoru. Je to například zubní pasta Promise, která je většinou dostupná v lékárnách a supermarketech.
  • Na nebezpečí přidávání fluoru do vody upozornil známý americký producent Alex Jones ve svém kontroverzním filmu Endgame.
0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments