Federální soudkyně nařizuje Applu, aby umožnil FBI napíchnutí na telefon

Nezařazené

(en.wikipedia.org)

 

 

Firm Apple se rozhodla postavit bezprecedentnímu a vysoce kontroverznímu nařízení americké federální soudkyně Sheri Pym, že mají být nápomocni nabourávání do jednoho z jejich zakódovaných telefonů. Apple říká, že na to nemá technologii a nechce být součástí úsilí o vytvoření nástroje odebírajícího soukromí pro FBI. Pym zjevně věří, že může firmám nařizovat, aby se staly nechtěnými účastníky ve špehovacím výzkumu a vývoji. Pro takto mimořádné nařízení vůči soukromé firmě lze těžko najít právní podklad.

Generální ředitel Tim Cook řekl, že nařízení by mohlo mít dopady daleko mimo legálnost. Sdělil, že firma s FBI spolupracovala, ale nyní je vláda požádala o něco, čím nedisponují a co považují za příliš nebezpečné. „Požádali nás, abychom iPhone profízlovali.“

Pym šla daleko za hranice svých pravomocí. Její počínání se zdá být svou povahou téměř zákonodárné. Kongres nijak nežádal, aby společnosti poskytovaly takové napíchnutí a tento posun by vzbudil náročné otázky ohledně soukromí. Bylo by to také v konfliktu s ostatními zeměmi, které couvli Obamově vládě od snahy odebrat telefonům kódovací ochranu soukromí. Otázka odposlechu se řeší v souvislosti s prosincovými útoky v San Bernardinu.

Ke kontroverznímu rozhodnutí soudkyně se přidává fakt, že Applu vůbec nebylo ani povoleno se soudního jednání účastnit. Pym jednoduše firmě nařídila, aby jí poskytla odhad nákladů pro svou nedobrovolnou spolupráci s FBI. Jakoby tím něco nechápala. Nemůže nařizovat společnostem, aby se staly skutečnými partnery pro FBI ve vyvíjení nové technologie.

Nařízení vzbuzuje mrazivé otázky ohledně ústavy, které by měly být plně prozkoumané soudcem federálního okresního soudu a soudem apelačním. Důsledky tohoto nařízení by mohly být pro soukromé společnosti a občany ohromné. Stojí to za veřejnou debatu ve věci ochrany soukromí a práva vlády nutit společnosti k vývoji nových technologií a systémů proti jejich vůli.

 

Zdroj: https://jonathanturley.org/2016/02/17/federal-magistrate-orders-apple-to-help-fbi-hack-its-own-phones-apple-refuses/#more-97046

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments