Evropský parlament se těší, jak využije koronavirovou krizi k dalšímu útoku na Polsko a Maďarsko

Evropská Unie, POLITIKA

I přes koronavirovou krizi nemají čtyři seskupení v Europarlamentu nic důležitějšího na práci než přípravu rezoluce proti Maďarsku a Polsku

Vůdci čtyř významných Europarlamentních frakcí se zapojili do rezoluce, která je jasným útokem na Polsko a Maďarsko pod záminkou jejich projektů boje s koronavirovou pandemií.

Autory této rezoluce jsou Evropská lidová strana (EPP), socialisté, Zelení a seskupení Obnova Evropy a kritizují i polské úřady, že na květen si dovolily zorganizovat volby.

Pod tento projekt se podepsali Manfred Weber (EPP), Itraxe Garcia Perez (socialisté), vůdce Obnovy Evropy Dacian Ciolos a Zelený Phillippe Lamberts.

Podle neoficiálních informací se má o tomto projektu hlasovat na příštím zasedání Evropského parlamentu. Patří k tomu i kapitola týkající se vlády zákona a útržek textu prstem poukazuje na Polsko a Maďarsko.

Autoři jsou zklamaní „rozhodnutím maďarské vlády o prodloužení nouzového stavu naneurčito s povolením pro vládu naneurčito vydávat vládní vyhlášky.“

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács v článku pro Politicko zdůraznil, že mezinárodní média tento stav nouze popisují hrubě překrouceně.

Zákon jasně omezuje možnost vlády vládnout vyhláškami. Slouží výlučně pro prevenci škodlivých dopadů pandemie, jejich řešení, odstraňování a nápravu. Vláda nemůže vyhláškou vydat zákon jinak než k takovému účelu.

Nové sankce se zaměřují konkrétně na šíření falešných informací, které ohrožují úsilí o boj s virem a jsou formulovány úzce tak, aby se bránilo jejich použití jakožto nástroje politické cenzury.

Parlament také ten nouzový stav v Maďarsku může kdykoliv zrušit. Kovács je přesvědčen, že EU by se měla soustředit na boj s pandemií, a ne mrhat energií na rezoluce a žaloby proti Maďarsku.

I přes přísná omezení, co může maďarský ministerský předseda Viktor Orbán během nouzového stavu v souladu se zákonem dělat, to vypadá, že politické síly sešikované proti Polsku a Maďarsku se tak, jako tak pustí do napadání a do využívání koronavirové krize k rozpoutání útoků na konzervativní vlády.

Vůdcům uvedených čtyř skupin Europarlamentu se rovněž hnusí „kroky přijaté polskou vládou, zvláště pak změna volebního zákona v rozporu s výnosem Ústavního soudu a další legislativa k provedení prezidentských voleb během pandemie, což by mohlo ohrozit životy polských občanů a podvrátit koncept svobodných, rovných, přímých a tajných voleb tak, jak je předjímá polská ústava.“

Autoři rovněž Evropskou komisi vyzvali, aby vyhodnotila, zda ta mimořádná opatření jsou v souladu se smlouvami o EU a vyzvali Radu Evropské unie, aby opět zahájila diskusi týkající se kázeňského řízení podle Článku 7 za svévolné chování.

Jak Polsko, tak Maďarsko už vedou právní bitvy týkající se slyšení ohledně Článku 7, která podporují osobnosti spojené s miliardářským finančníkem Georgem Sorosem.

Tento projekt v rámci Europarlamentu kromě útoků na Maďarsko a Polsko také vymýšlí, co by měly z vůle Bruselu dělat zdravotní služby, s jakými řešeními přijít, aby se překonaly sociální a ekonomické důsledky krize a aby se správně dirigovala mezinárodní spolupráce k boji s pandemií.

Příští zasedání Europarlamentu má proběhnout ve čtvrtek a v pátek.

editor: Grzegorz Adamczyk

author: Niezależna

via: niezalezna.pl

Zdroj: https://rmx.news/article/article/european-parliament-prepares-another-attack-on-poland-and-hungary-during-coronavirus-crisis

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments