Evropská unie zahajuje proces proti Polsku za porušení ‚nadřazenosti‘ práva EU

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

BRUSEL (AP) – Evropská unie ve středu zahájila soudní řízení proti Polsku kvůli nedávnému rozhodnutí jeho nejvyššího soudu, který vyvolal znepokojivé otázky ohledně právního řádu tohoto bloku 27 národů.

Polský ústavní soud v říjnu vydal rozhodnutí, že polské zákony jsou nadřazené těm platným v EU, pokud jsou s nimi v konfliktu. Když země vstoupí do EU, jako to roku 2004 učinilo Polsko, tak musí své zákony uvést do souladu s předpisy tohoto bloku. Evropský soudní dvůr je pak arbitrem těchto předpisů.

Výkonná složka moci EU Evropská komise při zahájení tohoto soudního řízení řekla, že shledává dvě letošní rozhodnutí ústavního soudu jako „výslovně útočící na nadřazenost práva EU.“ Komise rovněž vznesla pochybnosti o samotné legitimitě tohoto soudu.

Když eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni tento krok oznamoval, tak řekl, že uvedená rozhodnutí „jsou porušením obecných principů autonomie, přednosti, účinnosti a uniformitě uplatňování unijního práva a závazného účinku výnosů Soudního dvora Evropské unie.“

Gentiloni řekl, že komise, která navrhuje zákony EU a dohlíží na způsob, jakým jsou uplatňovány, je názoru, že tento polský soud „už nesplňuje požadavky nezávislého a nestranného tribunálu zřízeného podle práva, jak to vyžadují smlouvy o EU.“

„Evropská unie je společenstvím hodnot a zákon a práva Evropanů podle smluv o EU se musí chránit bez ohledu na to, kde v unii žijí,“ řekl reportérům.

Toto soudní řízení je jen posledním ze sérií konfrontací mezi Bruselem a pravicovou vládou ve Varšavě o justiční systém této země, o standardy vlády zákona a o svobodu médií.

Letos už tato komise usilovala o pokuty Varšavě, aby zlepšila způsob, jakým nejvyšší soud funguje a suspendovala nové zákony, o nichž říkala, že ohrožují nezávislost justice. Evropský soudní dvůr Polsku nařídil, aby platilo 1,2 milionu $ denně, aby tak zabránil „závažným a nenapravitelným škodám“ na právním řádu a hodnotách EU.

Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecky tyto námitky komise odmítl a zvláště to, že by Brusel mohl zpochybňovat nezávislost ústavního soudu.

Morawiecky řekl, že „soud nejenže splňuje všechna kritéria nezávislosti, ale také je to Ústavní tribunál, který zaručuje ochranu ústavy a zajišťuje, že ta zůstává nejvyšším zákonem v Polské republice,“ uvedla polská tisková agentura PAP.

Vládní mluvčí Piotr Mueller PAP řekl, že komise překročila své pravomoci. „Orgány EU nemohou působit mimo své výslovně stanovené kompetence,“ řekl Mueller.

Náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta zašel ještě dále, když tento krok označil za „útok na polskou ústavu a suverenitu země.“

První krok v soudním řízení obsahuje odeslání „formálního oznámení“ komisí, které od Polska vyžaduje reakci a informaci. Od Varšavy se vyžaduje, aby do dvou měsíců podrobně odpověděla.

Země, která se dopustí neuposlechnutí rozhodnutí soudu EU, může být postižena těžkými pokutami a možností ztráty hlasovacích práv.

Profesor práva na Groningenské univerzitě v Holandsku John Morijn, který konflikt mezi EU a Polskem bedlivě sleduje, tento čin komise uvítal.

Ten Associate Press řekl, že na tom je jasně vidět, jak polský ústavní soud, ze kterého se teď stal „politický orgán“, ohrožuje některé základní principy EU. Řekl, že to znamená, že tento tribunál by se už neměl považovat za skutečný soud a že práva polských občanů na spravedlivý proces „jsou v ohrožení“.

BREITBART LONDON

22 Dec 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/12/22/eu-launches-lawsuit-against-poland-for-violating-primacy-of-eu-laws/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gábi
6 měsíců před

Bravo, Poláci! Je vidět, že jste hrdý národ a i Vaši politici si nenechají od nikoho kálet na hlavu na rozdíl od našich politiků!