Evropská komise zahájí kázeňské řízení proti Maďarsku

LGBTQI, MULTIKULTURALISMUS, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

Porušení kázeňského řádu: Zákon na ochranu dětí vykládaný liberály jako homofobní vidí i von der Leyen jako diskriminační.

Předsedkyně Evropské komise oznámila, že Maďarsku se pošle formální nóta kvůli jeho porušení kázeňského řádu nedodržením ochrany menšin.

Na společné tiskové konferenci pořádané Ursulou von der Leyen a slovinským ministerským předsedou Janzem Janšou při příležitosti přebírání rotujícího předsednictví EU Slovinskem od Portugalska, okamžitě padla první otázka o tom, „co bylo řečeno minulý týden na Evropské radě a proč si Janša dovolil maďarského ministerského předsedu hájit,“ když šlo o ten nový maďarský zákon.

„Všichni jsme se shodli, že gayové, lesbičky atd. mají stejná práva,“ opakoval slovinský ministerský předseda s dodatkem, že „ne všichni z 27 v EU si myslí to samé.“

Podle Janšy, „pokud členský stát schválí zákon, který je v rozporu s právem EU, musí následovat patřičné řízení a potom to rozhodne soud.“

Ursula von der Leyen zdůrazňovala, že „nikdo vůbec nezpochybňuje právo rodičů, aby své děti vychovávali. Debata je o skutečnosti, že maďarský zákon je diskriminující vůči menšinám, což je podle Smlouvy o EU zakázáno.“

Předsedkyně EK plánuje Maďarsku poslat oficiální nótu kvůli porušení ochrany menšin, což je první krok v kázeňském řízení.  Následně bude vyžadovat rozhodnutí Evropské komise a tento orgán se sejde příští týden.

Von der Leyen na této tiskové konferenci rovněž dostala otázku ohledně placeného politického inzerátu v západoevropských novinách, v němž ministerský předseda Viktor Orbán Evropskou komisi kritizoval. Von der Leyen řekla, že ač s tím nesouhlasí, tak je to také „esencí demokracie.“

„Proto máme svobodný tisk a svobodu názoru, takže můžeme vést intenzivní debaty o různých názorech na to, jak postupovat,“ řekla von der Leyen k tomuto inzerátu.

Náhledový obrázek: Na tomto založeném snímku z 25. května 2021 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, vlevo, mluví v Bruselu se slovinským ministerským předsedou Janezem Janšou. (John Thys, Pool via AP)

July 02, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

via:MANDINER

Zdroj: https://rmx.news/article/article/european-commission-to-launch-infringement-procedure-against-hungary

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
11 měsíců před

Drzost eurohujerů graduje, protože i my – Česká republika – mlčíme k chytané ostrakizaci Ma´darska. Přitom právě Maďarsko se stalo spolu s Polskem díky své neohroženosti a věrnosti demokratickým zásadám avantgardou demokracie v Evropě.