Evropané, žerte brouky! EU schválí hmyz jako potravinu pro lidi

EKONOMIKA, Evropská Unie

Evropská unie brzy povolí prodej kobylek, cvrčků, sarančat a moučných červů jako potravin po celém kontinentu.

Očekává se, že Evropský úřad bezpečnosti potravin oznámí během několika týdnů výnos udílející té havěti klasifikaci „potravinových novinek“, která umožní masovou výrobu hmyzožravých potravin už od podzimu.

„Má to dobrou šanci, aby to dostalo zelenou v několika nadcházejících týdnech,“ řekl listu Guardian generální tajemník Mezinárodní platformy hmyzu pro potravinářství a výživu Christophe Derrien.

„Počítáme, že takové zmocnění se pro tento sektor stane průlomovým, a tak na toto zmocnění čekáme dost netrpělivě. Věnují tomu potřebný čas, jsou velice nároční na informace, což ale není vůbec špatné. Nicméně věřím, že jakmile od EFSA dostaneme zelenou pro první potravinovou novinku, tak už to bude mít efekt sněhové koule,“ dodal Derrien.

EU v roce 1997 schválila zákon požadující klasifikaci „potravinové novinky“ pro produkty, které nemají historii konzumace Evropany jako potraviny.

Velká Británie, Belgie, Finsko, Dánsko a Holandsko se rozhodly, že takový zákon se nevztahuje na živočichy, když různí živočichové se zde vždy jedli, a tak u nich pokračuje povolení prodávat hmyz jako potravinu. Země jako Francie, Španělsko a Itálie se rozhodly prodej hmyzu jako potraviny v důsledku tohoto stejného zákona zakázat.

Pojídání hmyzu je dlouhodobě miláčkem aktivistů klimatické změny, neboť ti v tom vidí možnou náhradu za maso, o kterém prohlašují, že má negativní dopady na klima. Nicméně pojídání havěti zůstalo na Západě jen okrajovou složkou jídelníčku.

Průmysloví experti doufají, že uvolnění restrikcí otevře tržní příležitosti pro podnikání v jedlém hmyzu, kdy společnosti ve Španělsku, Francii a Švýcarsku už zvyšují produkci.

„Očekáváme, že několik příštích let bude velice zajímavých, a určitě to zmocnění pro potravinovou novinku pomůže,“ řekl Derrien.

„Tento druh potravin je v rozsahu od celých hmyzáků jako zákusků či mlsek až po hmyz zpracovaný do tyčinek nebo past nebo z hmyzu zhotovených burgerů,“ dodal.

„Věříme, že hmyz jako potravina je jediným řešením pro některé z největších problémů, se kterými se na planetě potýkáme. V kontextu vzácných zdrojů a toho, že produkce hmyzu není až tak náročná, tím máme velkou kapacitu k produkci vysoce kvalitních proteinů. A to je velice slibné řešení,“ uzavírá to Derrien.

KAREN BLEIER/AFP via Getty Images

KURT ZINDULKA

6 Apr 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/06/eu-set-to-approve-insects-for-human-consumption/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments