Evropa se do toho pouští “naplno”: sankce na Rosněft, Gazprom Něft a Transněft

Nezařazené

Až do tohoto okamžiku bylo hlavním důvodem, proč skoro všichni zavrhovali evropské sankce proti Rusku přes veškerou pompézní rétoriku, to, že Evropa neustále odmítala postihnout Rusko tam, kde by ho to bolelo: u jeho energetických gigantů Gazpromu, Rosněftu a Transněftu. Důvod je jednoduchý: uvalením sankcí na tyto klíčové exportéry energie by Evropa přímo ohrozila stabilitu svého vlastního energetického importu (Rusko obnáší 30% německého importu plynu) a s každým uplynulým dnem se blíží zima, takže zahrávat si s energetickým status quo by mohlo vypadat jako ekonomická sebevražda. Tohle všechno se v pátek změnilo, když jak hlásí FT, na základě uniklé kopie by poslední kolo evropských sankcí mělo odvážně jít až tam, kam se Evropa nikdy před tím neodvážila, a uvalit sankce na velkou ruskou trojku: Rosněft, Gazprom Něft a Transněft.

Tohle je v teorii her známo jako rozhodující únikové kolo.

Rovněž to znamená, že se náhle sázky pro Rusko, a tudíž i pro Evropu, staly prostě až příliš reálnými, jelikož Putin teď už nebude mít na vybranou, a opravdu bude muset spustit eskalaci odvet, která po zákazu potravin může znamenat jen jednu věc: výraznou redukci přítoku plynu pro Evropu.

Rovněž to znamená něco jiného: vzpomeňte, že to bylo jen před deseti dny, kdy jsme referovali, že Gazprom začne přijímat platby za ropu v rublech a yuanech.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Pokud budou dnešní zprávy potvrzeny, pak dramatický posuv v evropské sankční strategii znamená, že se urychlí embargo jak na US dolar, tak na euro, jelikož Rusko dále zintenzivní svůj posuv jak od Západu, tak od petrodolaru. Jediným a jasným vítězem tu bude Čína, která se do toho určitě vloží a poskytne Rusku financování jeho potřeb, avšak za pekingských podmínek, což v podstatě vytvoří symbiotickou vazbu mezi Ruskem a Čínou ještě silnější, když to Moskvu přinutí v obchodních a finančních vztazích spoléhat téměř výhradně na Čínu, a to náhle dá Xi Jinpingovi všechny trumfy do ruky.

Co s tím čínský president udělá, když teď má v ruce všechny páky světa, aby tomu velel jak na Západě, tak na Východě a samozřejmě v Africe, to zůstává neznámé, ač jsou tu ty tisíce tun záhadně do této země dováženého zlata, aniž by kdo kdy slyšel o jeho vývozu, které by mohly leccos naznačovat.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments