Europarlament tlačí na odříznutí Ruska od mezinárodního platebního systému, bude-li pokračovat s „ukrajinskou agresí“

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Dny poté, co prezident Putin Západ varoval před „tvrdou“ a „asymetrickou“ odpovědí, pokud překročí ruskou ‚rudou linii‘ týkající se v poslední rozmisťovaných vojsk NATO a obnoveného přetahování na Ukrajině, tak Evropský parlament v Bruselu navrhl novou rezoluci o odpojení Ruska od platebního systému SWIFT.

Ve středu 28. dubna vznikla rezoluce pod názvem „Rezoluce Evropského parlamentu o Rusku, případu Alexeje Navalného, vojenském soustřeďování na ukrajinské hranici a o ruských útocích v České republice.“ Přes 50 zákonodárců Europarlamentu v ní citovalo „agresi a pokračující destabilizaci Ukrajiny, nepřátelské chování vůči členským státům a společnostem EU a otevřené útoky na ně.“

Dále předkládá ‚preventivní‘ a výhružná opatření v případě jakéhokoliv dalšího budoucího scénář velkého hromadění ruských vojsk na Krymu a podél ukrajinské hranice, jako k tomu došlo minulý měsíc. Ač minulý týden Kreml nařídil stažení vojsk po ukončení vojenského cvičení v Černém moři, tak EU jasně usiluje o drastické vystupňování „nákladů“ automaticky uvalených na Rusko za „ohrožování“ ukrajinské suverenity.

Toto je klíčová pasáž nové trestní rezoluce o SWIFT:

Zdůrazňujeme, že když by se takové soustřeďování vojsk v budoucnu přetvořila na invazi Ruské federace na Ukrajinu, tak EU musí dát jasně najevo, že cena za takové porušení mezinárodních norem a práva bude těžká; trváme tudíž na tom, že za takových okolností by se dovozy ropy a plynu z Ruska do EU okamžitě zastavily, přičemž by Rusko bylo vyloučeno i z platebního systému SWIFT a všechna aktiva oligarchů v EU blízkých k ruským úřadům a jejich rodin v EU je třeba zmrazit a jejich víza zrušit.

To není určitě poprvé, k takto Západní spojenci hrozili. Hrozbami odříznutí Ruska od globálního systému finančních příkazů a přeshraničních plateb, které funguje jako ochranný systém dolarových rezerv, se mávalo celou druhou půlku desetiletí od první Krymské krize a rozběhu války na východní Ukrajině.

Ruští činitelé nedávno prohlásili lobování Ukrajiny za odříznutí od SWIFT za „vyhlášení války“…

Mezitím Rusko jen před dvěma týdny samo pohrozilo tvrzením, že je pozvolna „nuceno,“ aby hledalo alternativní platební mechanismus a odpoutalo se od dolaru…

„To vše přirozeně vrhá pochybnosti nejen na vhodnost využívání americké měny jako prioritní při platbách, ale také pochybnosti o spolehlivosti používání platebních mechanismů pod kontrolou Západu,“ řekla 15. dubna v reakci na nové americké sankce mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

Dále podle agentury TASS:

Poukázala, že ruské postupné omezování podílu dolarů v národních a přeshraničních vyrovnání je „vynuceným rozhodnutím“ učiněným „za podmínek ztráty důvěry v Západ v záležitostech zajištění nepřerušeného přístupu k mezinárodnímu finančnímu systému“ stejně jako úpadkem předpověditelnosti americké ekonomické politiky a nekontrolovatelného zavádění rozumu se vymykajících restriktivních opatření.

Rusko v posledních letech vedlo rozhovory s ostatními zeměmi, zvláště s Čínou, Indií, Íránem a Tureckem, o zřízení významné alternativy k systému SWIFT sídlícímu v Belgii.

Na začátku začalo ty alternativy prosazovat zvláště, když bylo postiženo Západem vedenými sankcemi po roce 2014 a později říkalo, že experimentuje s řešeními na bázi blockchainů.

AFP via Getty Images

BY TYLER DURDEN

WEDNESDAY, APR 28, 2021 – 12:21 PM

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/european-parliament-seeks-swift-shut-russia-if-ukraine-aggression-continues

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
17 dní před

Europoslanci ve své většině se vezou na módní vlně protiruské hysterie a významně přispívají k vnitřnímu civilizačnímu rozkladu EU. Europarlament stále víc schvaluje nesmyslná a škodlivá rozhodnutí či opatření. Europarlament se stal líhní eurofašismu. Je v zájmu Evropy udržovat s Ruskou federací korektní vztahy.