Erdogan vyhrožuje partnerovi v NATO Francii: ‚Nevměšujte se do Turecka‘

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu varoval svůj francouzský protějšek a spojence v NATO Emmanuela Macrona, aby se „nevměšoval“ do Turecka, když uprostřed narůstajícího napětí ve Středomoří mezi těmito dvěma pokračuje pošťuchování.

Erdogan v sobotním projevu tvrdil, že francouzský prezident Emmanuel Macron na něj útočí urážlivými řečmi a shazuje „moc“ Tureckého lidu.

„Nevměšujte se do Tureckého lidu. Nevměšujte se do Turecka,“ řekl v Istanbulu během televizního projevu k 40. výročí vojenského puče z roku 1980 Erdogan.

„Budete se mnou mít hodně problémů,“ dodal podle zprávy France 24.

Macron v pátek řekl, že je třeba, aby se Evropa proti Erdoganově vládě postavila „jasně a pevně“, jelikož tito dva jsou nadále ve při kvůli zbrojnímu embargu na Libyi a kvůli situaci ve východním Středomoří, kde Paříž podporuje Řecko a Kypr, kteří říkají, že Turecko v jejich teritoriálních vodách hledá zdroje surovin.

Turecko říká, že má rovné právo na zdroje v těchto vodách a odmítá od Kypru veškerou kritiku kvůli svému chování v tomto regionu.

S tím, jak Erdogan vydal Macronovi v sobotu své varování, tak řecký ministerský předseda vytyčil plány na posílení obranyschopnosti této země včetně nákupů nových tryskových bitevníků, fregat, helikoptér a zbraňových systémů.

Ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis ve výročním projevu ke stavu ekonomiky řekl, že Řeco dostane 18 nových tryskových bitevníků francouzské výroby Rafale k náhradě svých stárnoucích bitevníků, koupí čtyři nové helikoptéry a čtyři nové fregaty a další čtyři fregaty modernizuje.

Francie získání Rafale od první evropské země vítá.

„Ministr ozbrojených sil Florence Parly tuto dnes ministerským předsedou Mitsotakisem oznámenou volbu opatření 18 letounů Rafale uvítal,“ uvedlo v sobotu odpoledne prohlášení francouzské ministerstva ozbrojených sil.

„Tato volba posílí vazby mezi ozbrojenými silami Řecka a Francie a umožní jim zintenzivnit svoji spolupráci a strategickou kooperaci,“ praví se v prohlášení s dodatkem, že kontrakt bude podepsán „v nadcházejících měsících.“

K tomuto článku přispěla AFP

ADEM ALTAN/AFP via Getty Images

SIMON KENT

13 Sep 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/middle-east/2020/09/13/erdogan-threatens-nato-partner-france-dont-mess-with-turkey/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments