Erdogan s výkřikem, že chce víc prachů, za sebou předčasně bouchl dveřmi a odešel ze schůzky s EU o migrační krizi

Evropská Unie, POLITIKA

Islamistický vůdce Turecka v pondělí v noci odkráčel ze své schůzky s činiteli Evropské unie, když se těmto stranám nepovedlo dosáhnout dohody o migrační krizi na řecké hranici.

Na pondělní schůzce v Bruselu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požadoval, aby mu EU za zastavení migrace do tohoto bloku posílala více peněz, kdy tvrdil, že náklady na ubytování 3,5 milionu migrantů Turecko stojí 40 miliard €.

Schůzka pana Erdogana s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem podle The Times skončila předčasně po pouhé hodině a čtyřiceti pěti minutách, neboť se těmto stranám nepodařilo se dohodnout.

Turecký vůdce rovněž Evropskou unii vyzval, aby tureckým občanům udělila bezvízové cestování a stejně tak, aby brala více uprchlíků ze Středního východu. Pan Erdogan EU obvinil, že nedostála svým závazkům ze smlouvy z roku 2016 o zastavení přílivu migrantů do tohoto bloku výměnou za 6 miliard € pomoci.

Paní von der Leyen uznala krach této schůzky prohlášením, že se nemohly shodnout na podmínkách takové dohody, když řekla: „Smlouva z roku 2016 zůstává platná a je třeba do ní zavést určité chybějící prvky. Presidentu Erdoganovi jsme sdělili, že jsme ochotni vyjít vstříc, pokud to bude oboustranné.“

Pan Michel řekl, že rozhovory mezi oběma stranami budou pokračovat i přes krach pondělní schůzky, aby se „pracovalo na objasnění realizace dohody a zajistilo se, že na obou stranách víme, o čem si povídáme.“

Pan Erdogan odmítl odpovědnost za migrační krizi i přesto, že v únoru právě on pro migraci „otevřel brány“, kdy o Řecku říká: „Že se vymyká zdravému rozumu a chápání, že tento jejich spojenec a sousední země nespravedlivě ukazuje prstem na Turecko jako na toho, kdo odpovídá za vlnu divoké migrace.“

EU vrátila úder obviněním Turecka, že „migraci zneužívá jako nátlaku k politickým účelům.“ Tento blok tvrdí, že balíček 6 miliard € pomoci už byl utracen nebo že je už v současnosti určen k utracení.

Řecký ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis na schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkel v pondělí řekl, že doufá, že rozhovory mezi EU a Tureckem povedou k „de-eskalaci“.

„Události posledních 10 dnů vztahy mezi oběma zeměmi ještě více zkomplikovaly. Proto je podstatné, aby Turecko udělalo nějaký krok k de-eskalaci,“ řekl podle řeckých novin Kathimerini Mitsotakis.

„Je nám souzeno žít spolu, ale ne za podmínek vydírání tak, jak to Turecko na Řecko a na Evropskou unii zkouší. Nejsme to my, kdo provokuje, ale při jakémkoliv problému, zareagujeme tvrdě,“ dodal řecký vůdce.

Paní Merkelová Turecko vyzvala, aby s tím svým „nepřijatelným“ chováním už skončilo, dodala ale, že pokud by se vlny migrantů z Turecka zastavily, tak by uvažovala o pře-projednání dohody z roku 2016.

„Důrazně doporučuji, aby se dohoda EU s Tureckem uvedla do nové fáze,“ řekla.

Německo také oznámilo, že aby uvolnilo napětí s Tureckem, tak, že se postaví do čela tzv. „koalice ochotných“ evropských vlád převzetím odhadem 1 500 dětských migrantů, co jsou v současnosti v táborech na řeckých ostrovech. Prozatím jsou jedinými evropskými vládami, které nově zakládaný redistribuční systém také podepsaly Francie, Finsko, Lucembursko a Portugalsko.

KURT ZINDULKA

10 Mar 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/03/10/demanding-more-cash-erdogan-walks-out-of-eu-meeting-over-migrant-crisis/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments