Erdogan prohlásil severosyrský a irácký Kurdistán za turecké území

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Prezident Recep Tayyip Erdogan konečně přiznal, že Turecko má ambice zabrat si ta území Sýrie a Iráku, kde jeho vojska okupují rozsáhlá teritoria.

Turecký prezident odložil škrabošku, když 1. listopadu pronášel svůj projev na kongresu vládnoucí strany Spravedlnosti a rozvoje v severním městě Samsun.

Erdogan svým posluchačům připomněl turecké vojenské operace proti kurdským silám v syrském Afrinu roku 2018, nedávnou konfrontaci se Syrskými vojsky v Idlibu a série útoků proti Kurdské straně pracujících v Iráku. Pak se uchýlil k tvrzení, že tato území jsou teď součásti „otčiny“.

„Měli jsme mučedníky v Idlibu a Afrinu, při Operaci olivová ratolest a Operaci pařát, ale nesmíme zapomínat, že to vše bylo vykonáno, aby se tato území stala součástí vlasti,“ řekl Erdogan. „Chcete-li mít otčinu, tak byste měli vést boje.“

Dnes Turecká vojska udržují v Severní Sýrii a v severní části oblasti Kurdistán tisíce těžce vyzbrojených vojáků.

Erdogan se během své řeči rovněž chvástal vojenskou přítomností Turecka v Libyi, kde jeho podpora umožnila Vládě národní shody přežít útok Libyjské národní armády.

Turecko si údajně dělá naděje, že v Libyi zřídí dvě vojenské základny, kam budou dlouhodobě vyslána turecká vojska.

Turecké síly navíc údajně podporovaly poslední útok Ázerbájdžánců proti arménským silám v Náhorním Karabachu. Ankara k podpoře této ofenzivy také do Baku dovezla tisíce syrských militantů.

V minulosti Erdogan opakovaně tvrdil, že jeho země podporuje „územní celistvost“ Sýrie, Iráku a dalších zemí, v nichž se zapojila turecká vojska. Tento měkký tón už zjevně skončil a turecký prezident teď už chystá nástupiště k anexi cizích území.

Náhledový obrázek: President of Turkey and Chairman of AK Party Recep Tayyip Erdogan delivers a speech during the meeting of local mayors at ATO Congresium in Ankara, Turkey on September 13, 2017. (Turkish Presidency / Yasin Bulbul / Handout – Anadolu Agency)

Zdroj: https://southfront.org/erdogan-claimed-northern-syria-iraqi-kurdistan-as-turkish-territory/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments