Egyptská armáda se chystá převzít moc

Nezařazené

Egyptská armáda je připravena prolít krev za svůj lid. Toto prohlášení učinila Nejvyšší rada ozbrojených sil země poté, co prezident Muhammed Mursí odmítl předčasně odstoupit. Vojenští příslušníci poskytli Mursímu čas až do dnešního večera, aby se domluvil s opozicí. V opačném případě vezmou situaci pod svou kontrolu.

Pro tento případ rozpracovalo velení ozbrojených sil Egypta následující plán: rozpustit parlament, v němž převládají Mursího stoupenci, a pozastavit platnost ústavy. V budoucnu se plánuje nová prezidentská volební kampaň. Až do té doby může zemi řídit zvláště vytvořená prozatímní rada. Fakticky se chystá v Egyptě další vojenský převrat, podotýká orientalista z Ústavu strategických hodnocení a rozboruSergej Děmiděnko:- Vzhledem k tomu, že k jednomu vojenskému převratu v Egyptě už nedávno došlo, může armáda snadno udělat také druhý. Protože ať už se říká událostem přede dvěma lety jakkoliv, nebyla to revoluce. Mubaraka sesadili silovou cestou. Pak vojenští příslušníci nechali fakticky napospas Muslimské bratry, a sami ustoupili do pozadí, protože nemohli ze svého prostředí navrhnout silnou charismatickou postavu. A teď ukazují, kdo je v Egyptě pánem.Armáda mezitím zamítá podezření z chystaného vojenského převratu. Ozbrojené síly trvají na tom, že jen odpovídají náladám lidu. Varovaly Mursího o tom, že nehodlají potlačovat protiprezidentská vystoupení. Egyptská policie se také postavila na stranu demonstrantů. Několik členů kabinetu ministrů podalo demisi. Podpora prezidenta slábne. Jeden z nejbližších Mursího poradců a vlivný člen vedení Muslimských bratrů Isam Chaddád se obrátil na USA a EU se žádostí poslat do Egypta mezinárodní vojenský kontingent pro ochranu prezidenta před demonstranty. Žádná odpověď zatím nebyla, experti jsou však toho názoru, že se nedá počítat s pomocí Západu. Mursí si v každém případě moc nezachová. Pro zemi není podstatné, jestli bude svržen, anebo odstoupí sám, soudí starší vědecký pracovník Ústavu orientalistiky RAV Dmitrij Marjasis:- Budeme nejspíše svědky druhé etapy tzv. „arabského jara“. Uvidíme pokusy o přivlastnění výsledků tohoto převratu různými skupinami lidí. V každém případě má Egypt ke klidu ještě daleko.

Mezitím se v Egyptě už lije krev. V důsledku včerejších ozbrojených srážek Mursího odpůrců a stoupenců v okolí Káhirské univerzity zahynulo 16 a bylo zraněno asi 200 lidí. Dalších sedm lidí bylo zabito při nepokojích v různých provinciích země.

ruvr.ru

Sdílejte přátelům

5
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na