Důvěra v Conteho vládu v Itálii se o 20% propadla

Evropská Unie, POLITIKA

ŘÍM – Důvěra italských voličů ve vládu Giuseppe Conteho se od poloviny března propadlo o 20 procent a teď už se drží jen nad 30 procenty, uvádí ve středu vydaný průzkum od Tecne.

Podle průzkumu by 53,1 procenta Italů chtělo vyměnit exekutivu, kdy 33,3 navrhuje vládu národní jednoty a 19,8 žádá předčasné volby.

Kdyby k takovému hlasování došlo, zjišťuje průzkum, tak by se na prvním místě pořád ještě umístila strana Liga s 25,6 procenty, přičemž progresivní Demokratická strana (PD) se sotva vyškrábe na 20,2 procenta. Také centro-pravicová Fratelli d’Italia (FDI), tj. Bratři Itálie – očekávaná koaliční strana pro Ligu – je teď na 15,8 procentech, tedy o kousíček výše než Hnutí pěti hvězd s 14,8 procenty. Silvio Berlusconi se s Forza Italia drží na stabilních 8,2 procentech a Italia Viva Mattea Renziho se krčí s 3,1 procenty.

V těchto číslech se odráží poslední úmysly italských voličů, když se jich ptali, koho by volili, kdyby se volby konaly dnes.

„Je v tom ohromující těkavost a teď, ve věku lehkotonážních stran, stačí i slabý vánek, aby ty strany zavál do politických výšin nebo zruinoval zahnáním na politické mělčiny,“ řekl v reakci na poslední průzkum Carlo Buttaroni, prezident průzkumového institutu Tecne.

Jedna z významných příčin nespokojenosti voličů se současnou vládou vyvěrá z velice chmurných údajů o ekonomice, uvedl Buttaroni, neboť ta má „čím dál tvrdší dopady na každodenní životy lidí.“

„Stručně řečeno, je to vláda, které si moc necení,“ řekl. „A s tím, jak bude mít ekonomická krize dopady do lidských životů, tak tím vládní preference utrpí ještě více.“

Nejpozitivněji o vládě smýšlí penzisté a úředníci veřejné správy, jelikož byli více ochráněni od ekonomického propadu kvůli karanténě, „a nejkritičtější jsou živnostníci, kde pozitivně smýšlející nedosahují ani 20 procent,“ řekl Buttaroni.

Mezitím se v tomto okamžiku vedení strana Liga Mattea Salviniho drží solidně, všímá si Buttaroni. Salvini konec konců vytáhl Ligu ze zanedbatelných čtyř procent voličů a zdvihl ji na 26 procent.

„Myslím si, že Salviniho mohou zpochybnit jen dvojí okolnosti,“ řekl Buttaroni. „První Liga by se vrátila pod 17 procent v důsledku posledních politik a zadruhé, kdyby Salvini vstoupil do vlády a vládl mizerně.

AFP/EMMANUEL DUNAND

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

8 Jul 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/politics/2020/07/08/italy-voter-confidence-in-conte-government-plummets-by-20-points/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments