Dodávky ropy ze Saúdské Arábie rozvráceny útoky houthijských dronů

POLITIKA, Světová

Saúdskoarabská produkce ropy a export jsou rozvráceny po útoku Houthiů na dvě rafinérie ve východní části tohoto Království, hlásí 14. září agentura Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Jeden z těchto zdrojů Reuters řekl, že útok zatavil produkci 5 milionů barelů denně, což je skoro polovina současných dodávek ze Saúdské Arábie.

V brzkých ranních hodinách udeřilo deset sebevražedných dronů (UAV) vyslaných Houthii na rafinérie v saúdských oblastech Buqayas a Khurais.

Houthiové prohlásili, že tento útok zvaný Operace odstrašující rovnováha 2 provedli v reakci na obléhání Jemenu a nálety prováděné Saúdy vedenou koalicí.

„Saúdský režim by měl pochopit, že naše příští operace se budou dále jen rozšiřovat a budou čím dál bolestivější, pokud to jejich obležení a ta jejich agrese bude pokračovat,“ uvedl v prohlášení za tuto jemenskou skupinu brigádní generál Yaha Sari, „naše seznamy cílů se budou den za dnem rozšiřovat. Pro saúdský režim není jiné řešení než zanechat té agrese a obležení naší země.“

Satelitní snímky a videa ukazují, že útoky způsobily v napadených továrnách provozovaných saúdskou Aramco řadu ohromných ničivých požárů. Výrobní komplex v Buqayq obsahuje největší závod na zpracování ropy na světě.

Takto ničivý útok by mohl Saúdskou Arábii dotlačit k přehodnocení jemenské politiky. Saúdy vedená koalice vede svou válku proti Jemenu teď už přes čtyři roky, aniž by dosáhla kteréhokoliv ze svých hlavních cílů.

Podle dalších zdrojů z jiných článků:

Podle videí a zachycených zvuků přilétajících útočných prostředků, musela být mezi útočnými prostředky i nejméně jedna plnocenná křižující střela s plochou drahou letu.

Na ropných trzích propuká panika a ceny ropy proráží 100 $ za barel.

Illustrative image, source: the Houthis media wing

Zahraniční článek se spoustou videí z místa:

Článek z poslední doby, který referuje o rozkolu uvnitř Saúdy vedené koalice. Letos Spojené arabské emiráty, které poskytovaly této koalici nejbojeschopnější jednotky, svá vojska bojů proti Houthiům stáhly, načež se zbytek invazních sil v Jemenu dostal do strašných potíží. A nejnovější článek dokonce vypovídá o tom, že UAE bombardovaly vojska kolaborantské pro-saúdské vlády.

Zdroj: https://southfront.org/saudi-arabias-oil-supply-disrupted-following-houthi-drone-attacks-reuters/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nasrat
1 rok před

Ať se ti muslimský kozomrdi navzájem pozabíjí !