Dobrovolnictví v EU „zdarma“ aneb jak ohnout mladý prut

Nezařazené

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Když se naučíš v mládí krást, zpravidla kradeš dál. A když tě v mládí naučí, že dostat něco zdarma je normální, chceš to dál a divíš se, když ti to někdo nechce platit. Vždyť tě to přece učili už na škole.

Program „Mládež v akci“ dostal na sedm let 885 milionů EUR. Tyto peníze jsou určeny skupinám mladých lidí a neziskovým organizacím na realizaci veřejně prospěšných projektů s cíli, které si ve svých heslech nezadají s obdobím komunistické normalizace. „Posílit zapojení mladých lidí do společnosti“, „rozvíjet a podporovat u nich toleranci, solidaritu a přispět tak ke zvýšení sociální soudržnosti EU“, „podpořit vzájemné porozumění mezi mladými lidmi z různých zemí“, přispět k rozvoji systémů podporujících aktivity mladých lidí a kompetencí neziskových organizací působících v oblasti mládeže“ a „podnítit rozvoj evropské spolupráce v oblasti mládeže“. To vše pro studenty od 15 do 28 let, u nichž chce skrze tyto aktivity Evropská unie podporovat „evropské občanství“, „aktivní účast mladých lidí“, „kulturní rozmanitost“ a „začlenění mladých lidí s omezenými příležitostmi“.

V rámci programu a dobrovolnictví se ve všech materiálech potkáte s větami jako „pojeďte s námi ZDARMA na školení a dozvíte se více“, „ubytování a strava na místě zajištěna ZDARMA“, „před odjezdem se dobrovolník ZDARMA zúčastní předodjezdového školení“, „Je Vám 18-30 let? Rádi cestujete? Chcete se něco nového naučit a zároveň být užiteční? Láká Vás poznat život v cizí zemi na vlastní kůži? Toužíte získat pracovní zkušenosti jako dobrovolník/dobrovolnice – a to vše téměř ZDARMA“, „program Vám ZDARMA nabízí možnost… (toho či onoho)“.

A pak se snažte vysvětlit mnohdy i vysokoškolsky vzdělaným lidem, že to ZDARMA nebylo zdarma ani omylem, že někdo jiný musel vydělat svou prací na odvody do pokladny EU na podobné programy, že někdo jiný musel zaplatit daně ze své práce, že někdo jiný neměl na svoje potřeby, když platil „potřeby“ jeho. Je to marné, je to marné, je to marné. Hustí to do nich už školního věku. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš – to už daleka neplatí ve své původní myšlence. Zmrvili i tohle. Teď se hodí ohnutý člověk v co nejmladším věku. On z něho totiž bude taky volič, který to bude dál udržovat svým hlasem při životě. A až to rupne, a ono to rupne, bude si i se svým diplomem lámat hlavu nad tím, jak se to stalo, když to tak krásně fungovalo…  


František Matějka vyšlo na:

Dobrovolnictví v EU „zdarma“ aneb jak ohnout mladý prut

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments