Divný pavouk ze Středního východu: posuv v roli “loutkáře za scénou” Kataru

Nezařazené

Katar národ s největším bohatstvím na hlavu na světě (a je mrzuté, že i domov US centrálního velitelství pro Střední východ) používal zatím svého bohatství k financování Hamasu v pásmu Gaza, k financování (jak se rozvádí zde) islamistických bojovníků proti syrskému Basharovi Assadovi a k podpoře Muslimského bratrstva a presidenta Mohameda Morsiho v Egyptě – tedy než byl svržen. Jak hlásí Bloomberg, tak podle US ministerstva financí umožnili i dalším extremistickým skupinám vybírat si z Kataru peníze – a to všechno ve snaze o ‚podporu‘ plynovodů, které tento maličký nárůdek potřebuje, aby si udržel své über-bohatství. Podpora Kataru militantům už naštvala i jejich sousední konzervativní monarchie … takže je to teď podivně propletený posuv, když jak Bloomberg hlásí, zjistil, že zrovna tento teroristy financující národ je zprostředkovatelem mezi Izraelem a Hamasem k ukončení konfliktu v Gaze.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Jak už jsme před tím podrobně referovali, v Kataru je všechno o plynu…

Bohužel, když přijde na US (a samozřejmě Izrael), tak ty mají hodně skryté agendy: takové, do které patří i lhaní svým vlastním lidem o tom, o čem všem jakákoliv budoucí intervence bude, a o vyfabrikovaných povídačkách o chemických zbraních a o krvavých režimech pekelně natěšených na masakrování každého muže, ženy a dítěte ze „statečného odboje.“ Co vždy zapomenou zmínit to, že všichni takovíto „rebelové“ jsou pouze placení žoldnéři katarského emíra, jehož jediným zájmem je nahrabat ještě více bohatství, i kdyby to v tomto procesu znamenalo smrt tisíců Syřanů.

Rozplétáme-li čtení v událostech v Sýrii do větší šířky, odhalíme ještě komplikovanější spleť: takovou, v níž Katar vyráží proti Sýrii s tím, že Sýrii jednak využívá jako tlapu na velké šachovnici hry o přírodní zdroje, a jednak hraje spolu s Izraelem a s US, které jsou oba na straně petrodolarů, zatímco Rusko a v menší míře i Čína tvoří vyvažující osu a odmítají povolit úplně svržení místní vlády, které by mohlo státům v zálivu poskytnout ještě větší geopolitickou páku.

Takže co vypadlo o financování teroristů z poslední doby…?

Katar financuje a vyzbrojuje islamisty bojující v Sýrii proti presidentu Bashar Assadovi a financuje i Hamas v pásmu Gaza.

Dovoluje i dalšími extremistickým skupinám z Kataru získávat peníze, uvádí US ministerstvo financí.

Katar podporoval Muslimské bratrstvo a presidenta Mohameda Morsiho v Egyptě, než egyptští vojáci tohoto prvního národního demokraticky zvoleného vůdce svrhli a Muslimské bratrstvo prohlásili za ilegální.

K tomu zprostředkování…

Katar, který podporoval rebely jak v Libyi, tak v Sýrii a podporoval i islamistickou vládu v Egyptě teď zprostředkovává v konfliktu v Gaze mezi Izraelem a Hamasem.

Jeho role by mohla signalizovat posuv v zahraniční politice emíra Sheikh Tamim bin Hamad Al Thaniho, který se potýká s kontroverzemi kvůli hostitelství této země pro Světový pohár roku 2022. Když usiluje o dohodu v Gaze, kde už zemřelo více než 1 900 Palestinců a 67 Izraelců, tak by se Katar rád vrátil ke své historické roli v konfliktech neutrálního státu, ať už je to Darfur nebo Libanon.

Ministr zahraničí Khalid bin Hohamed al-Attiyah se tento měsíc přidal k Turecku při pomoci US ministru zahraničí John Kerrymu při vyjednávání o zastavení palby mezi Hamasem, tj. s palestinskou skupinou, která vládne pásmu Gaza, a Izraelem. Ke včerejšímu prodloužení tohoto příměří využil Katar své nitky k Hamasu, aby se dosáhlo kriticky důležitého pokroku v rozhovorech o dlouhodobé dohodě, řekl Andreas Krieg, docent na King’s College London v Kataru.

To je pozoruhodný vývoj.

Když Katar jen před měsícem zkusil dohodnout v Gaze zastavení palby, byla jeho snaha hněvivě zamítnuta jak Egyptem, tak Izraelem, kteří si mysleli, že Katarci jen zkouší pomoc Hamasu urvat si přes násilnosti nějaké ústupky.

„Hamas dosáhl s Katarem intimních vztahů,“ uvedl Krieg v e-mailu. „Katar zůstává jako neformální komunikační kanál mezi vedením Hamasu, US a Izraelem.“

„Katar využil příležitosti při vzniku politického vakua na Středním východě k zprostředkovávání míru, aby tak zaujal důležitou a nesmírně potřebnou roli,“ uvedl 5. srpna v e-mailu Jim Krane, výzkumník o Zálivu a energetice z Bakerova institutu na Rice University. „Vždycky je spousta lidí, kteří pokřikují na zúčastněné strany, aby přestaly bojovat, ale jen málo jich je ochotno zprostředkovávat.“

Jak to uzavírá Bloomberg,

Ale neukousli se teď více, než mohou sníst?

„Dnes je Katar v defenzivě. Rozehráli ohromný gambit s Muslimským bratrstvem v Egyptě, ale prohráli s ním,“ řekl Emile Hokayem, vedoucí výzkumník v bahrajnském centru londýnského mozkového trustu – Mezinárodního institutu strategických studií. „Možná, že jednoho dne bude tento region opravdu utvářet islám a ta sázka se jim vyplatí. Ale z krátkodobého a střednědobého hlediska v tomto mocní státní hráči nevidí tu pravou cestu a jsou připraveni Kataru odporovat.“

Politika petrodolaru prostě není nikdy jednoduchá.

„My to cítíme tak, že jsme na té správné straně historie,“ uvedl v úvahovém článku ministr zahraničí al-Attiayah. „Historie naše akce posoudí.“

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.zerohedge.com

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments