Den poté dává Saúdská Arábie rekordní $3 miliardy Libanonské armádě a libanonská vojska střílí na syrská vojenská letadla

Nezařazené

Netrvalo to dlouho.

Bylo to jen včera, kdy Saúdská Arábie slíbila rekordní $3 miliardy na podporu libanonských ozbrojených sil v tom, co WSJ popisuje jako „zpochybnění desítky let trvajícího statutu pro milici Hizballáh, spojence Íránu, která má jak postavení hlavního mocenského handlíře, tak i hlavní bezpečnostní síly Libanonu.“ V neděli tento saúdský dárek Libanonskému národu odhalil Libanonský president Michel Sleiman a nazval to, největším balíčkem pomoci, co kdy obranné organizace této země dostaly. Saúdský slib porovnávají s libanonským obranným rozpočtem na rok 2012, který Stockholmský institut výzkumu mezinárodního míru vyčíslil na$1,7 miliardy.

Saúdský krok byl oznámen hodiny poté, kdy se tisíce Libanonců vrátily z pohřbů bývalého kabinetního ministra Mohamada Chataha a některých dalších obětí zabitých při pátečním bombovém útoku ve středu Bejrútu. Věří se, že bomba byla právě na pana Chataha zamířena, a ten byl proslulým kritikem dominance Hizballáhu nad libanonskými záležitostmi a jeho bezpečností. Žádná skupina za to nepřevzala odpovědnost. Saúdská Arábie v pátek na tento atentát reagovala apelem na Libanon, aby si vybudoval takové vládní ozbrojené síly, které „skoncují s tímto narušováním bezpečnosti Libanonu a Libanonců.“

Překvapením by mohlo být, že největším vítězem by v tomto neměl být nikdo jiný než Francie. „Libanon tohoto saúdského grantu použije k nákupu „novější a modernější výzbroje“ z Francie, řekl pan Sleiman, nezávislý, který se stává čím dál větším kritikem Hizballáhu. Toto následuje po tom, co nazval „desetiletími neúspěšného úsilí“ o vybudování věrohodných libanonských národně bezpečnostních sil.

Nicméně i v Libanonu je to něco za něco: do čeho se Libanon pustil a s čím začal méně než 24 hodin po tomto oznámení? Proč střílel na syrská vojenská letadla (vzpomeňme, že Sýrie je arci-nepřítelem saúdsko-arabského prince Bandara), samozřejmě, že k tomu došlo poprvé od začátku syrského konfliktu. Od BBC:

Libanonská vojska vypálila na syrská vojenská letadla narušující jejich vzdušný prostor, k čemuž došlo podle obecného mínění poprvé od počátku konfliktu v Sýrii.

Libanonská národní tisková agentura uvedla, že armáda reagovala na nálet na Khirbet Daoud poblíž Arsalu v údolí Bekaa.

Syrské vládní síly už v minulosti střílely do Libanonu během útoků na příbytky rebelů podél hranice.

Libanonské úřady na to dosud vojensky nereagovaly v naději, že se tak vyhnout zavlečení do války.

Arsal je převážně Sunnitský a jeho obyvatelé široce podporovali sunnity vedené povstání proti syrskému presidentovi Bashar al-Assadovi, jehož alawitská sekta je výhonkem šíitského islámu.

Toto severovýchodní město bylo zaplaveno uprchlíky od zahájení syrské vojenské ofenzivy v horách Qalamoun minulý měsíc.

V improvizovaných táborech se usadilo asi 20 000 lidí, zatímco syrská vojska podporovaná členy militantního šiítského islamistického libanonského hnutí Hizballáh se snažila odříznout přeshraniční zásobovací trasy rebelů.

A tohle je způsob, jak si koupit další zástupný přístup do syrské války, na zase další frontě, a náznak, že jejich naděje, že se Syrský konflikt znovu dostatečně eskaluje, aby „rozvinutému Západu“ umožnil zinscenovat zase další chemický útok, a nakonec přimět US, aby toho Assada svrhly, jsou stále ještě živé. Je tu jen otázkou, zda tentokrát Putin, místo aby opětovně jen syrskou konfrontaci zažehnal, nebude mít i nějaký ten ohnivý dárek nebo i dva pro saúdská princátka, jako součást vděku za ten řetěz nedávných Saúdy inspirovaných teroristických útoků ve Volgogradu.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: zerohedge.com

Kam dál:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments