Demokratická strana v Itálii chce jako cenu za nahrazení Salviniho strany v koaliční vládě opětovné otevření hranic pro imigranty

Evropská Unie, POLITIKA

Italská levicově liberální Demokratická strana požaduje jako součást koaliční dohody, podle které by mohlo Hnutí pěti hvězd zůstat ve vládě bez předčasných voleb, aby se zrušily vyhlášky populistického vůči ilegální migraci nepřátelského vůdce Mattea Salviniho.

Vůdce Demokratické strany (PD) Nicola Zingaretti tento týden po rezignaci premiéra Giuseppe Conteho a kolapsu koalice mezi M5S a Ligou předložil podmínky pro koaliční dohodu s Hnutím pěti hvězd (M5S). Možná koalice mezi PD a M5S by shodila vyhlídky na předčasné volby ze stolu, přičemž předčasných voleb se M5S a celá levice hrozně bojí kvůli tomu, jak si Salviniho Liga dobře vede v průzkumech, ale zdroj blízký italskému prezidentovi Sergio Mattarellovi řekl Financial Times, že on k pokračování vlády schválí jen koalici s jasným programem.

Zingarettiho poradce řekl, že ospravedlnění pro to, aby se zrušily proti ilegální migraci zaměřené dekrety populistického vůdce Mattea Salviniho, které zaškrtily ilegální plavby přes moře a v důsledku toho i úmrtnost na moři, spočívá např. i v tom, že vůdce PD „se nechce ocitnout v zahanbující pozici toho, kdo brání ušlechtilým lodím zachraňujícím migranty, aby připlouvaly do Itálie kvůli takovým zákonům, jakých se dopustila předchozí vláda.“

PD však není zcela jednotná, kdy frakce pod bývalým ministerským předsedou Matteo Renzim vyjádřila nad Zingarettiho návrhy pro M5S ohromení.

„My jsme o tom absolutně nic nevěděli. Jestli chcete uplichtit nějaký handl, který by nás měl dohnat k bankrotu, tak byste to měli říci včas dopředu,“ stěžoval si listu Il Giornale zdroj blízký Renziho frakci.

Také o Pěti hvězdách panuje přesvědčení, že jsou v konfliktu ohledně jejich postoje, kdy někteří volají po předčasných volbách, zatímco jiní, o nichž se věří, že jich je těsně nad 50 procent, jsou naklonění nápadu na koalici s centro-levicovou k establishmentu náležející PD, jen aby se udrželi u moci.

Nové volby by se rovněž líbily i bývalému pravicovému ministerskému předsedovi Silvio Berlusconimu, který prohlásil: „Vlády se nerodí v laboratoři nebo na základě smlouvy,“ a řekl, že taková uměle uplichtěná většina pro divně slepenou vládu by byla „podvodem na voličích a zradou jejich vůle.“

Předčasné volby by se líbily Berlusconimu a jeho straně Forza Italia, protože by se zase mohli sdružit do centro-pravicové koalice se Salviniho Ligou a s bratry Itálie (FdI).

Nové průzkumy ukazují, že centro-pravicová aliance by mohla získat přes 50 procent hlasů, kdy se u Salviniho Ligy předpokládá, že získá tolik hlasů jako M5S a PD dohromady.

VINCENZO PINTO/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

24 Aug 2019

Další zdejší články k tématu:

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/08/24/italy-democrat-party-wants-borders-re-opened-as-price-of-replacing-salvini-party-in-coalition-govt/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na