Dánsko a Norsko zavírají hranice pro všechny kromě ‚žadatelů o azyl‘

Migrace, MULTIKULTURALISMUS, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

Severské země začaly zavádět opatření k boji s koronavirem v poněkud vyšší míře než jiní.

Ač mají Švédsko, Finsko a Island hranice stále otevřené, tak Dánsko s Norskem hranice zavřely s výjimkou těch tzv. ‚žadatelů o azyl‘, a to přes skutečnost, že mnozí přichází z koronavirem zamořených oblastí severní Itálie, hlásí dánský deník Berlingske.

„Dánsko přeci nemůže prostě hranice pro žadatele o azyl zavřít. Jsme vázání Dublinkou konvencí a to znamená, že žadatele o azyl musíme do Dánska přijímat a dávat jim přístup a teprve následně vyhodnotit, která země za zpracování žádosti o azyl podle Dublinských protokolů odpovídá,“ řekl reportérům z Berlingske náměstek ředitele odboru lidských práv Louise Holck.

Podle Louise Holcka není takové vyhodnocování konkrétně o udržování vztahů s Německem, odkud mnoho žadatelů o azyl cestujících do Dánska přichází.

Dánský ministr imigrace Mattias Tesfaye říká, že policie žadatele o azyl umístí do migračního tábora Sandholm.

„Celá komunita se musí pokusit vyhnout se šíření infekce. Proto jsme v azylové oblasti zavedli četná opatření a iniciativy. Normálně žadatelé o azyl odcestují veřejnou dopravou z hranice do Centra Sandholm v Severním Själlandu,“ řekl Tesfaye.

„Ale odteď bude za jejich převoz odpovídat policie. V Centru Sandholm budou všichni noví žadatelé o azyl lékařsky vyšetřeni a k dispozici je i speciální karanténní zařízení,“ pokračoval tento ministr pro imigraci.

„Žadatelé o azyl se budou samozřejmě do karantény umisťovat podle zavedených kritérií, bude-li to zapotřebí. Naštěstí je teď počet žadatelů o azyl velice nízký.“

Rozumnější politici jako Peter Skaarup z populistické dánské Lidové strany tuto vládní politiku tvrdě kritizovali.

„Rozvinulo se to už do šílenství!“ řekl Skaarup zpravodajské stránce Den Korte Avis.

„Zaprvé je pitomost nezahrnout do uzávěrky hranice žadatele o azyl a zvláště teď za současné situace nebezpečí šíření infekce,“ dodal Skaarup.

„A zadruhé použití policie k dovážení žadatelů o azyl z Jižního Jylland do Severního Själland je docela problém, tím vystavujeme nebezpečí infekce policisty.“

Skaarup výstižně uvedl, že často není téměř možné zjistit, odkud ‚žadatel o azyl‘ pochází.

„Nikdo nemůže říci, jestli pochází z nejvíce postižených oblastí. Často zjišťujeme, že buď odmítají prozradit, odkud přichází, nebo zahodili své pasy,“ řekl Skaarup.

V Norsku po dobu deseti dnů vláda nedovolí lidem bez povolení k pobytu vstup do země, hlásí NRK.

Nicméně jedné skupině lidí se bude vstup pořád povolovat: ‚žadatelům o azyl.‘

By Christoffer 17 March 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/03/denmark-and-norway-close-borders-for-everyone-but-asylum-seekers/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marie Urbánková
2 let před

Obyvatelé v Dánsku a Norsku teď mohou být klidní. Pokud onemocní, bude jasné že je nenakazil obyvatel jejich země, ale imigrant.