Další turecký ministr se těší, jak hned po pandemii zaplaví Řecko migranty

POLITIKA, Světová

Další turecký činitel pohrozil Řecku ilegálními imigranty, jakmile pandemie wuhanského koronaviru skončí.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu při nedávném interview s tureckou televizí vytáhl otázku migrace, kdy řekl, že jakmile bude pandemie za námi, tak hned Řecko zavalí vlna migrantů, hlásí Proto Thema.

„Uprchlíci z uprchlických táborů se přemístili na hranici s Řeckem. Kvůli pandemii se to zastavilo. Já to neříkám jako hrozbu, ale jakmile bude po pandemii, tak budou uprchlíci určitě chtít vyrazit a zase se tam vydat,“ řekl Çavuşoğlu.

Toto prohlášení ministra přichází po předchozích hrozbách pronesených ministrem vnitra této země, že pošle migranty zpět na řeckou hranici, jen co se koronavirová krize překoná.

Tento řecký ministr rovněž tvrdil, že je třeba aktualizovat celní dohodu mezi Tureckem a Evropskou unií tak, aby se požadavek víza pro Turky cestující do EU konečně už zrušil, a že by tyto strany měly na řešení uprchlického problému spolupracovat.

„Už jsme s příchodem pandemie vyslali vzkaz, že když řeknete, Turecko nepotřebujeme, tak by vám mělo dojít, že ta pandemie také skončí, ale problém s uprchlíky bude pokračovat ještě spoustu let. Takže potom nám prosím neklepejte na dveře. Našim cílem je dobrá spolupráce a samozřejmě, že taková spolupráce, ve které bude každý dodržovat své sliby.“

V uplynulém týdnu napětí na hranici mezi Řeckem a Tureckem značně narostlo. Jak už Voice of Europe referoval, tak Hellénské ozbrojené síly ve čtvrtek prohlásily, že turečtí vojáci a policisté drze opovrhující suverenitou Řecka a EU začali okupovat úsek řeckého území, který leží podél řeky Evros.

V sobotu se mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy vyjadřoval o řeckém rozhodnutí vztyčit podél hranice drátěný plot a řekl, že Turecko „Řecku nedovolí jednostranně překreslit hranici tím, že si tam něco udělají, nýbrž jedině bilaterálními technickými rozhovory.“

„Poté, co Řecko tureckému ministerstvo zahraničí 15. dubna oznámilo, že na jejich společné pozemní hranici staví plot, tak ministerstvo 11. května opovědělo žádostí Aténám, aby udali přesné umístění plotu a byla svolána bilaterální komise, aby se tak zajistilo, že hranice nebude narušena,“ řekl Aksoy.

„Tento problém lze vyřešit při poradě, kterou jsme navrhli, že by měla proběhnout mezi technickými delegacemi obou zemí. Hotová věc se na našich hranicích tolerovat nebude,“ uzavřel to.

By Arthur Lyons 24 May 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/another-turkish-minister-threatens-to-flood-greece-with-migrants-after-pandemic/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments