Další střelba na pachatele aneb zvrácenost našeho právního systému

Nezařazené

Od listopadu policie marně hledala útočníky, které o tři měsíce později napadený znovu potkal. Zavolal policii, ale ta nepřijela včas. Použil legálně drženou zbraň a teď je vyšetřován pro těžké ublížení na zdraví. Názorná ukázka zvrácenosti hodnot, zakomponované do zákonů této země.

V listopadu minulého roku si občan dovolil, považte, zcela neuvěřitelnou věc. Ohradil se proti třem lidem, kteří ve veřejném parku ničili odpadkový koš. Dostal za to od nich nakládačku dřevěnou latí, způsobili mu řadu zranění a policie to začala vyšetřovat jako úmyslné těžké ublížení na zdraví se sazbou tři až deset let vězení. Pachatelé byli však neznámí. Včera je napadený potkal znovu. Zavolal policii a ta než dorazila, aby zatkla původní násilníky, měla případ nový. Původní oběť je nyní sama vyšetřována pro podezření z těžkého ublížení na zdraví.

Mám s tím osobní zkušenost. Když jsem před pár lety držel v šachu legálně drženou palnou zbraní útočníka s nožem a policii jsem volal, aby přijela, víte, co se stalo? Nic. Teprve druhý telefonát, ve kterém jsem na záznam nahlásil, že mám zbraň a v případě pokračování útoku ji bez váhání použiju, přijela čtyři plně obsazená auta a útočník skončil na kapotě jednoho z nich jak v americkém filmu. Nejen z tohoto důvodu mám pochopení pro každého, kdo se ocitne v podobné situaci a zbraň je nakonec nucen použít.

Ta zvrácenost v našem právním řádu, kterou vnímám, spočívá v tom, že stát přistupuje k obránci a oběti naprosto obráceně, než by si zasloužil. Vše má být podle mého názoru přesně opačně. Útočník musí vždy převzít absolutní odpovědnost za vše, co se stane od okamžiku, kdy proti jinému začal vést útok. Teprve v případě, že by on sám za použití důkazů prokázal, že byl jako útočník poškozen neoprávněně (což je pro mě už z principu věci protimluv jako prase), má být původní oběť vyšetřována. Bohužel tomu tak u nás není. Byť se situace pomalu lepší a i soudy pomalu začínají rozhodovat ve prospěch bránících se obětí, protrpí si tyto společně s rodinou mnohdy roky, než jsou osvobozeny. Jsou jim zadrženy všechny zbraně, pozastaveno oprávnění je držet, čímž je jim de facto, byť jako neodsouzeným, upřeno právo na obranu se zbraní v ruce v případných jiných incidentech, a mnohdy přijdou během tém doby i o práci, pokud se incident stal při výkonu jejich zaměstnání, neboť náhle nemají nezbytné předpoklady pro její výkon. 

Pamatujete na střelbu na skládce, kde člen ostrahy usmrtil výstřelem při obraně jednoho ze zlodějů? Byly toho tehdy plné noviny a novináři a televizní reportéři se předháněli, aby přinesli o této události informace, mnohdy zmanipulované tak, že tehdy vznikla další vlna nevole proti držitelům legálních zbraní. Mám pro vás jednu dobrou zprávu, kterou se, bohužel, nikde v našich médiích nedozvíte. Trvalo to několik let, ale jsem rád, že veškerá obvinění proti němu byla stažena. Je nevinný. Po dohodě s ním však víc napsat nemohu. Nejhorší na tom všem je, že místo toho, aby se mohl stát příkladem pro ostatní, chce mít od toho všeho pokoj, zapomenout, jak se k němu tehdy tento stát a média chovaly, a raději svou původní dobře vykonávanou práci nebude dělat, než aby se dostal do podobné situace znovu. Respekt před ním a despekt před státem – to je můj závěr v této věci.

Pevně věřím, že ti tři skončí za mřížemi. A tomu, který poznal útočníky a zavolal policii, aby si pro ně přijela, když nebyla schopna je sama vypátrat od doby prvního útoku a teď přijet včas, by se mělo dostat poděkování od policie za to, že pachatele zadržel a neumožnil jim utéct. 

AKTUÁLNĚ NABÍZÍM TAKÉ ČLÁNEK:
„Za Hitlera mohou i ti, kteří mlčeli.“ No, Merkelová, to za EU taky

.

František Matějka vyšlo na:

Další střelba na pachatele aneb zvrácenost našeho právního systému

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments