Covidové restrikce stály německou ekonomiku 350 miliard €, strana AfD vyzývá k ukončení restrikcí

EKONOMIKA, Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

Německá konzervativní strana AfD volá po ukončení lockdownů, když se zveřejnila čísla ukazující obrovité náklady pandemie.

Opatření proti pandemii koronaviru zatím německou ekonomiku stály přibližně 350 miliard € (8 554 miliard Kč), uvádí kalkulace od německé Hospodářského institutu (IW).

Ekonomické škody způsobené opatřeními proti Covid-19 po celé zemi byly podle zprávy německého listu Der Spiegel astronomické a pro rok 2022 očekává spolková vláda ještě ubožejší růst, než se předtím myslelo.

Krize měla tvrdé dopady ne jen na německou ekonomiku, ale i na blahobyt jeho mládeže, když se během pandemie počty pokusů o sebevraždy mezi dětmi zečtyřnásobily. Ohromné ekonomické škody a další faktory přiměly stranu Alternativa pro Německo (AfD), aby vyzvala k ukončení těchto restrikcí.

„Protože reálný vývoj je samozřejmě velice odlišný: Spolková vláda nejdříve sotva vůbec nějak na koronavirus reagovala, načež pak reakci přehnala, když byla plná vyvolávání hrůzy a převážně neužitečných opatření, což srazilo ekonomiku na zem, izolovalo lidi a zničilo to duše dětem. Ty kruté důsledky takových politik se plně ukáží až teprve v nadcházejících letech,“ píše se v prohlášení této strany.

Podle zpráv z IW, i když na konci roku 2022 bylo dosaženo HDP na předkrizové úrovni, stejně tu bude značný rozestup mezi dosaženou ekonomickou produktivitou v porovnání se situací, jaká by byla, kdyby pandemie nepřišla.

„Jen se silným ekonomickým růstem v příštích několika letech lze dohnat tu ztrátu v tvorbě hodnot a příjmů, jaká nastala v důsledku pandemie, když k tomu dohánění bude docházet jen kousek po kousku.

Nová německá spolková vláda očekává v tomto roce slabší hospodářský růst, kdy HDP povyroste jen o 3,6 procenta. Loni na podzim předchozí vláda pro rok 2022 ještě očekávala nárůst o 4,1 procenta.

Roku 2021 údajně vyrostla o 2,7 procenta, ale vzestup HDP hlášený Spolkovým statistickým úřadem byl nižší než původní odhady.

Ekonomové se shodují v tom, že hlavním faktorem způsobujícím zpomalení růstu byly národní lockdowny, rozvrácené dodavatelské řetězce a výpadky výroby na jaře 2020 po vypuknutí epidemie covid-19. Politici se rozhodli pro pomocná opatření ke zmírnění dopadů na zaměstnance a podniky za miliardy.

Autor analýzy Michael Grömling vysvětloval, že kvůli pandemii se změnilo i chování spotřebitelů: I když se kina, divadla a restaurace zase otevřely, tak se k nim mnoho občanů z opatrnosti otáčelo zády a zdržovalo se od chození na takové akce. Během pandemie značně vzrostly soukromé úspory domácností.

Kdyby pandemie nepřišla, tak by byly v Německu v posledních dvou letech reálné investice o zhruba 60 miliard € vyšší.

Tyto ztráty mohou jen za první kvartál 2022 narůst o dalších 50 miliard €, bude-li kvůli vlně omikron pokračovat narušování ekonomického života.

January 26, 2022

editor: REMIX NEWS

author: JOHN CODY

Zdroj: https://rmx.news/article/covid-19-has-cost-the-german-economy-e350-billion-economists-estimate/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments