Co bychom si počali bez expertů?

POLITIKA, Světová

Epidemie koronaviru vynesla experty na veřejné zdraví do popředí a centra. Opakovaně nám říkali, že bychom měli dělat, co nám říkají experti, bez ohledu na to, jak je to pro nás hrozné. Oni to vědí lépe.

Možná to ale lépe nevědí.

Vlády nařídily, aby se zavřely pláže, aby se zpomalilo šíření Covid-19. Spousta lidí zjevně s takovými nařízeními nesouhlasí, jak to ukazuje video v odkazu na Havaji. Spousta lidí po celé zemi se vydala na pláže, aby relaxovali a dostali se z toho všeho, i přes příkazy zůstat doma. Důvod, proč lidé tyto příkazy ignorují je zjevný. Chodit na pláž je vynikající způsob k uvolnění stresu a levný způsob, jak si užít trochu legrace. Také je snadné držet se dva metry od ostatních lidí na všech kromě přecpaných plážích.

Je tedy jasné, že ti lidé ignorují rozumné doporučení? Podstupují značné riziko, které nejspíš závažně zhorší pandemii Covid-19?

Příkazy ke karanténám a příkazy k zůstání doma v mnoha zemích a mnoha státech ve Spojených státech byly nařízeny převážně kvůli předpovědím některých expertů na epidemiologii. Tito experti předpovídají hrozné důsledky, pokud se nepřijmou drastické kroky. Tyto předpovědi se rovněž ukázaly být úplně vedle. Ač je Covid-19 sotva neškodný, není to španělská chřipka z roku 1918.

Epidemiologové samotní nejsou problém.

Mnozí ekonomové protlačovali náhrady za místní energetický a zpracovatelský průmysl a tarify na konkurenční dovozy (politika, které se v Jižní Americe a Sub-saharské Africe říká substituce dovozu). Účelem této politiky byly pro zvýšení životní úrovně v těchto oblastech. Teď jsou tyto strategie uznávány jako ohromný způsob, jak trvale udržet nízké příjmy

Půjčky do výplaty byly tzv. experty nejprve vyhodnoceny jedním způsobem a pak jiným způsobem. Za Obamovy administrativy experti z Úřadu finanční ochrany spotřebitelů (CFPB) určili, že lidé s nízkým příjmem nejsou schopni porozumět důsledkům půjček, které dostali, a vláda by pro ně měla stanovit limity na půjčky pro ně dostupné. Za Trumpovy administrativy experti CFPB – nejspíš jiní – určili, že nízkopříjmoví lidé rozumí důsledkům pro ně v současnosti dosažitelných půjček. Obojí pravda být nemůže.

Ač profesionálové s šesticifernými příjmy, kteří si půjčují v den výplaty, mají jasně finanční problémy, tak lidé s nízkými příjmy s bankovními účty mohou sehnat půjčku do výplaty, která je méně drahá než poplatky za kontokorent a poplatky za pozdní doplatek.

Stejně jako u půjček do výplaty mají experti často problémy vyhodnotit věci z pozice osoby, jejíž život je tím zákonitě závažně ovlivněn.

Uznávaný expert na epidemiologii Dr. Anthony Fauci často jako vynikající politiku navrhoval karantény. Říká to, přičemž výslovně, když se ho ptají, uvádí, že uvažuje pouze účinky šíření Covid-19. Nebere vůbec v úvahu veřejné zdraví, jako nárůst sebevražd, závislost na drogách a domácí násilí. Možná je to do určité míry docela postačující, ale tyto rady jsou jen zřídka zasazeny do kontextu. Kromě toho tyto rady jsou stejné jako u expertů na dopravu.

A občas experti prosazují politiky, o kterých vědí, že je politici a voliči odmítnou, pokud takové politice porozumí. Slavný příklad takového jednání z poslední doby chování v roli Jonathana Grubera v Zákoně o dostupné péči. Pomohl dát dohromady Zákon o dostupné péči a pohlížel na to, jako na sestavení takového způsobu, jakému voliči neporozumí a neodmítnou ho kvůli své „blbosti“.

Bohužel bylo by snadné citovat mnohé další příklady toho, jak experti lidi tvrdou rukou svedli na scestí i bez toho, že by přitom byli nepoctiví. Jednou z politik, která mě napadá, jsou doporučení americké vlády k jezení nízkotučných diet, jezení náhražek s vyšším obsahem uhlovodanů místo nich. Tyto diety prezentovali jako cestu ke zdraví, místo skutečně možné cesty k více baculaté budoucnosti.

Experti v minulosti ve Spojených státech ještě donedávna odpovídali za eugenické politiky a za nucenou sterilizaci. Je těžko si představit více vlezlou a život proměňující událost než je nucená sterilizace. Kolem a kolem zatímco politici se v jakékoliv demokracii trápí, existuje spousta důvodů dát spíše politikům moc zvolených zástupců než nevoleným expertům, kteří to mohou sice myslet dobře, ale často způsobí hrozné škody.

Gerald P. Dwyer 

– September 10, 2020

Zdroj: https://www.aier.org/article/what-would-we-do-without-experts/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments