Členové Hnutí pěti hvězd hrozí, že strhnout italskou vládu

Evropská Unie, POLITIKA

Znechucení členové Hnutí pěti hvězd (M5S) vyhrožují, že strhnout současnou levicovou koaliční vládu, pokud se tato uchýlí k použití Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Členstvo M5S se staví proti výhledu na dosažení dohody mezi členskými státy Evropské unie (EU), že poskytnout epidemií čínského koronaviru postižené Itálii takovou pomoc, která Itálii hrubě poškodí.

Senátor M5S Mario Michele Giarrusso oznámil svůj odpor vůči použití ESM, tj. fondu EU k vykupování z dluhů, který poskytuje pomoc ve formě půjček, když ministři financí EU tento týden dosáhli dohody, že na boj s koronavirem poskytnou 240 miliard €.

„Říkám to jasně: řekne-li vláda na ESM ano, tak tato většina už nebude mít můj hlas,“ řekl Giarrusso.

Dodal, že očekává, že i jiní poslanci M5S budou hlasovat s ním, protože jinak celé hnutí čeká „radikální přestavba,“ hlásí Il Giornale.

„Pokud Conte nedodrží slovo, bude muset M5S vytáhnout špunt a vaničku této vlády vypustit. A nesmíme se přitom uchýlit k nějakým – kdyby nebo ale!“ řekl Giarrusso.

Dočasný vůdce M5S Vito Crimi, který to převzal po bývalém vůdci Luigi di Maiovi, jenž v lednu odstoupil, se pokusil situaci uklidnit, když řekl, že ESM nebyl aktivován a on a Conte podporují radši ideu Eurobondů.

Ty Eurobondy, které by odepsaly dluhy zemí jako Itálie a Španělsko, ty bohatší země EU jako Německo a Holandsko odmítly.

Nedostatek solidarity vyjádřený zamítavým vztahem k Eurobondům vedl řadu ekonomů k předpovědi, že epidemie koronaviru by mohla znamenat konec EU.

„Kdybych byl Ital a viděl, jak ostatní země nejsou ochotny Itálii pomoci, tak bych členství v Unii zpochybňoval,“ řekl belgický ekonom profesor Paul de Grauwe.

Už předtím se italský ministerský předseda Giuseppe Conte zaříkal, že ESM nepoužije, když tento program v prosinci kritizoval i senátor Matteo Salvini z národovecké populistické strany Liga jako program k zaprodání italské národní suverenity.

Kolaps italské vlády by nejspíš vynesl Salviniho Ligu, aby se vynořila jako největší strana Itálie, když tato strana dominuje průzkumům už řadu měsíců.

Páteční průzkum ukázal Ligu s 26,9 procentní podporou, kdy druzí jsou levicoví Demokraté (PD) s 22,1 procenty.

Cenro-pravicová koalice Salviniho s jeho spojenci by měla celkem 46 procent v porovnání s jen 36,7 procenty současné vládní koalice.

FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

11 Apr 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/11/five-star-movement-members-threaten-collapse-italian-government/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments