Česko se řadí mezi šťastnější země než Spojené státy

Domácí, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Už počtvrté v řadě se nejšťastnější zemí světa stalo Finsko

Podle pořadí světového štěstí se teď Česko zařadilo globálně na 18 místo, když se oproti předchozímu roku posunulo o jedno místo z 19. v pořadí a tak se teď poprvé ocitlo před Spojenými státy.

Finsko se světově nejšťastnější zemí světa stalo už počtvrté v řadě, uvádí pořadí Světového indexu štěstí sestavovaného Spojenými národy.

Ač přinesla koronavirová pandemie rok strachu, úzkosti, nemocí, úmrtí, osamělosti a karanténních uzávěrek, tak nová zpráva o Světovém štěstí ukazuje, že to většině lidí nezadusilo chuť do života.

Ač se během pandemie emoce změnily, tak dlouhodobá spokojenost lidí se životem byla infekcí postižena daleko méně, než by si většina lidí mohla myslet, konstatují autoři této zprávy.

„Kladli jsme dva druhy otázek. Jeden byl o životě obecně, nazývali jsme to hodnocení života. Jak se vám v životě vede? Ten druhý byl o náladě, emocích, stresu, úzkosti,“ řekl jeden z autorů zprávy Jeffrey Sachs.

„Samozřejmě, že jsme pořád uprostřed hluboké krize, ale odpovědi o dlouhodobém hodnocení života se nijak rozhodně nezměnily, i přestože rozvrat našich životů byl tak značný,“ dodal Sachs, který řekl, že lidé během uplynulého roku projevili ohromnou odolnost.

Tato zpráva hodnotila 149 zemí celého světa na základě faktorů jako hrubý domácí produkt, délka dožití, úroveň korupce, sociální podpory nebo osobní svobody. Kvůli pandemii letos vedli autoři této zprávy průzkum v méně než stovce zemí, kdy hodnocení dalších států se zakládá na odhadech z předchozích dat.

Nakonec z vrchních deseti příček jich devět zaujaly evropské země, kdy se mezi ně natlačil i Nový Zéland. Nejšťastnější zemí světa se opět ukázalo být Finsko, kdy za ním je Dánsko, Švýcarsko, Island a Holandsko.

Mezi zeměmi Visegrádské čtyřky má podle zprávy nejšťastnější občany Česko.

https://twitter.com/dw_europe/status/1373186296164843520?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1373186296164843520%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frmx.news%2Farticle%2Farticle%2Fczechia-now-ranked-as-happier-than-the-united-states

Česko v posledních letech v tomto pořadí neustále rostlo. V roce 2016 bylo na 27. místě, o rok později na 21. a před rokem na 20. Slovensko letos skončilo na 34., kdy vyskočilo z loňského 37. místa. Na druhé straně se jako nejméně šťastné země ukázaly být Afghánistán, Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho.

Podle ekonoma z Columbia University Sachse jsou dlouhodobě nejspokojenější obyvatelé severoevropských zemí. Pravidelně se řadí do čela.

„Lidé se v těchto zemích cítí v bezpečí, takže důvěra je vysoká. Na vládu se pohlíží jako na věrohodnou a poctivou a vysoká je i důvěra jednoho k druhému.“

March 22, 2021

editor:REMIX NEWS

author:JOHN CODY

Zdroj: https://rmx.news/article/article/czechia-now-ranked-as-happier-than-the-united-states

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments