Britský premiér Johnson prohrál klíčové hlasování o Brexitu, tak navrhuje předčasné volby

Evropská Unie, POLITIKA

Britská Dolní sněmovna podle očekávání schválila návrh zákona vyzývající Johnsona, aby do 31. ledna požádal EU o další prodloužení podle Článku 50.

Tento návrh v Dolní sněmovně schválila tzv. aliance rebelů, která vládu porazila 327 hlasy proti 299. Teď tedy projednávání zákona přechází do Sněmovny lordů.

Premiér Boris Johnson v reakci na toto hlasování povstal a obvinil vůdce Labouristů Corbyna, že je „projímadlem“ posranců z Brexitu bez dohody. Johnson dodal, že tento zákon byl navržen, aby zrušil vůli lidu z hlasování v roce 2016. Johnson řekl, že tento zákon v podstatě znamená rozbití britské vyjednávací pozice pro novou dohodu, a řekl, že odmítá EU psát žádost o nové prodloužení, kdy toto označil za „podvolení se“ spolu s výhrůžkami, že přání parlamentu bude asi nějak ignorovat.

Johnson řekl, že je „velice smutný“, že poslanci se propůjčili takovémuto hlasování, které nazval „zradou“ jejich „demokratické povinnosti“ zajistit, aby Británie z EU odešla, co nejhladčeji to půjde.

Po tomto hlasování libra trochu vyrostla, což Johnsona podnítilo, aby na 15. října navrhl předčasné volby.

„Sněmovna se vyjádřila dnes večer, a jestli tento návrh projde i v té druhé, tak řeknu ministerskému předsedovi, že Sněmovna od něj očekává, že tento zákon dodrží a zajistí, že Británie z EU 31. října bez dohody neodejde,“ řekl labouristický poslanec, který byl sponzorem tohoto návrhu zákona.

Šéf Labouristů Jeremy Corbyn si s Johnsonem vyměnil pár ostrých slov, kdy řekl: „Těším se na ten den, kdy jeho vládu a jeho stranu a všechno to zbídačování a nouzi, které této zemi vnutil, budeme konečně moci odsud vypráskat.“

Jak vysvětluje Alex Morales z Bloomberg, Johnson se teď pokusí vyvolat hlasování ke schválení předčasných všeobecných voleb. Potřebuje ale podporu dvou třetin poslanců a to vypadá, že je odsouzeno k nezdaru. Je tomu tak, že ač všechny hlavní opoziční strany všeobecné volby chtějí, tak říkají, že je neschválí, dokud nebude tento návrh uzákoněn a ten je ještě třeba schválit ve Sněmovně lordů. I pak budou chtít mít jistotu, že riziko Brexitu bez dohody 31. října bude zažehnáno.

Přepravte se na ještě více hlasování…

by Tyler Durden

Wed, 09/04/2019 – 15:02

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-09-04/uk-pm-johnson-proposes-snap-election-after-losing-key-brexit-delay-vote

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na