Britská vláda zveřejňuje novou minci ‚Diverzita buduje Británii‘

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

Britská vláda do oběhu vypouští novou kontroverzní minci, která podlézá od léta rostoucímu tlaku různých menšinových skupin prodchnutému obnovujícími se protesty a násilím hnutí – Na černých životech záleží.

Nová padesáti-pence je zdobená sloganem „diverzita buduje Británii“ a 2,5 milionu těchto nových mincí vstoupí do oběhu příští týden. Podle webu britské vlády: „Mince zobrazuje geodetickou klenbu, která představuje komunitu propojenosti a síly, v níž každá sekce spolupůsobí s ostatními, aby se tak vybudovalo něco většího.“

Minci navrhla mincovnice smíšené rasy a aktivistka paní Dominique Evans, která údajně využila svých zkušeností, když v Británii vyrůstala jako žena smíšené rasy, aby ji to inspirovalo k návrhu 50-pencové mince. Paní Evans „už předtím navrhla mince k oslavě VE dne, Sapphier Coronation a Jane Austen.“

Skupina zastupující menšiny „My také budujeme Británii“ se zapojila do rozhovorů s britskou vládou, než bylo zveřejněno rozhodnutí spustit novou minci.

Před schválením vydání této nové mince se sešli ministr financí Rishi Sunak s „designérkou mince Dominique Evans, generální ředitel Západoindické komise Blodel Cluff, kampanisté Zehra Zaid, profesor Patrick Vernon a Zástupkyně mistra mincovny Anne Jessopp.“

K minci Sunak řekl:

Viděl jsem z první ruky příspěvek přinesený komunitami etnických menšin pro britskou historii. Proto jsem podpořil kampaň – „My také budujeme Británii“ – a požadoval, aby Královská mincovna vydala minci, co to oslavuje.

Tato mince a zbytek této série bude fungovat jako příhodné uctění velice mohutného dopadu komunit etnických menšin, jaký přinesly Británii, a jsem Královské mincovně vděčný, že to stihla s rekordní rychlostí.

Také ministerský předseda Boris Johnson se rozplýval nad vydáním nové mince slovy:

Gratuluji za novou 50-pencovou minci Královské mincovny – ‚Diverzita buduje Británii‘ – Dominique Evans.

Její návrh je první ze série mincí, které Mincovna vydá k oslavě těch, kdo pomohli zformovat naši národní historii a kulturu.

Dělalo mi velké potěšení uvítat Dominque na schůzi vlády spolu s Anne Jessopp, první ženou působící jako zástupce mistra mincovny a Blodel Cluff, ředitele Západoindické komise a poradce Královské mincovny.

V této nové minci se odráží závazek vlády vybudovat spravedlivější společnost pro všechny.

A po vydání této nové mince je naplánován vzdělávací balíček, který se spustí napříč školami v Anglii a Walesu, aby se děti učily o příspěvku menšinových skupin ke zformování moderní Británie.

Vydání té nové mince však dobře nepřijali všichni. Někteří tvrdili, že tím sloganem na minci si odcizili tichou většinu a přehlíží jím historii před II. světovou válkou, zatímco jiní tu minci nazývají „propagandou“.

National File
October 18, 2020

Zdroj: https://www.prisonplanet.com/uk-government-unveils-new-diversity-built-britain-coin.html

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments