Británie naléhá na spojence v NATO, aby se postavili proti Turecku, a podpořili Francii se svobodou projevu

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Britský ministr zahraničí Dominic Raab vyzval ve středu spojence v NATO, aby podpořili společné hodnoty tolerance a svobody projevu, v rámci přímého pokárání Turecka, které požaduje bojkot francouzského zboží, protože cítění muslimů bylo karikaturami uraženo.

Turecký prezident Tayyip Erdogan na Turky i širší muslimský svět naléhá, aby odmítali obchod s Francií, přičemž jej obviňuje z proti-islámské agendy. Británie, Francie a Turecko jsou všichni členové NATO.

Erdogan je jedním z několika vůdců muslimského světa rozhněvaných na Francii kvůli její reakci na brutální stětí hlavy učiteli Samuelu Patymu islamistickým teroristou.

Paty učil třídu o svobodě projevu, kdy studentům ukazoval karikatury Mohammeda vydané francouzským satirickým magazínem Charlie Hebdo, načež byl veřejně popraven.

Vraha krátce po tom zabití zastřelila policie a později byl identifikován jako v Moskvě narozený čečenský migrant Abdullakh Anzorov.

„Británie je po té ohavné vraždě Samuela Patyho solidární s Francií a s Francouzským lidem,“ uvedl Raab v prohlášení uvedeném Reuters. „Terorismus nemůže být nikdy ospravedlněn a neměl by být ospravedlňován.“

Raab naléhal na spojence v NATO a na širší mezinárodní komunitu, aby „se postavili bok po boku za základní hodnoty tolerance a svobody slova,“ s tvrzením, že nikdo by teroristům neměl poskytnout „dárek tím, že nás rozdělí.“

Francouzská vláda podporovaná svými občany vidí v tomto stětí útok na svobodu slova a prohlásila, že bude hájit právo vystavovat karikatury, kdy zpochybňuje předpokládané „právo“ islámu nebýt nikdy kritizován nebo zpochybňován.

Macron toho učitele prohlásil za hrdinu a slíbil boj s „islamistickým separatismem“ s tvrzením, že ten hrozí, že ve Francii převezme kontrolu nad určitými muslimskými komunitami.

Reakce na Patyho vraždu vyvolala v muslimských zemích široce rozšířený hněv, kdy došlo k anti-francouzským demonstracím a k volání po bojkotu stejně jako k přímým hrozbám vůči prezidentu Emmanuelu Macronovi, jak referoval Breitbart  News.

V úterý vydalo francouzské ministerstvo zahraničí francouzským občanům v Indonésii, Bangladéši, Iráku a Mauretánii bezpečnostní varování, co jim radí, aby byli opatrní. Měli by se držet dál od všech protestů kvůli karikaturám a vyhýbat se všem veřejným shromážděním.

CHRISTIAN HARTMANN/POOL/AFP via Getty

SIMON KENT

28 Oct 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/middle-east/2020/10/28/uk-urges-nato-allies-to-challenge-turkey-back-french-support-of-free-speech/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments