Breivik, svastika… prodával trička se znakem EU. Hrozí mu 10 let

Nezařazené

Tak tu máme další hon na čarodějnice. Jeden prodával trička s Breivikem, další dva se svastikou. Jejich chování je prý „společensky škodlivé“. A společenská škodlivost se u nás trestá odnětím svobody.

Společenskou škodlivost exaktně nezměříte, ani kdybyste se na hlavu postavili. A protože ji nejde ničím změřit, máme tu tzv. znalce na extremismus. Co je to extremismus? Cokoli, co vystrkujete hlavu z ovčína. Nemusíte nic provést, nemusíte nikomu nic udělat, stačí když vystrčíte hlavu a nedejbože si dovolíte nebečet stejné, jako ovce uvnitř. „Extremismus je termín, jímž bývají označovány jednání, ideologie či skupiny mimo hlavní (střední) proud společnosti, kterým je připisováno porušování či neuznávání základních etických, právních a jiných důležitých společenských standardů, zejména ve spojení s verbální nebo fyzickou agresivitou, násilím nebo hrozbou násilí, historickým revizionismem, sociální demagogií, motivované zejména rasovou, národnostní, náboženskou, třídní nebo jinou sociální nenávistí.“ Tolik například Wikipedie.

A máme tu pojmy jako hlavní proud společnosti, společenské standardy, historický revizionismus (soustavné úsilí o přehodnocení, změny, případně úpravy stávajícího stavu), nebo sociální demagogie. K tomu stačí jeden magor s kulatým razítkem, jehož náplní práce není nic jiného, než propagace jeho vlastního názoru, přísně (a logicky přirozeně, protože takoví prostě jako lidi jsme) podléhajícího jeho osobnímu náhledu na svět a výhradně osobním preferencím, a máte vystaráno.

Pokud je škodlivé tričko s Breivikem nebo svastikou, pak z logiky věci musí být, měřeno stejným metrem, škodlivé i tričko s komunistickými symboly, Mao Ce-tungem, Che Guevarou, Gottwaldem, Leninem, Stalinem, nebo samotnou pěticípou hvězdou. Vždyť ta hvězda je tu na světě stejně dlouho, jako svastika, nemluvě o faktu, že při jejím zneužití umíraly miliony lidí, a nemluvě o faktu, že výše jmenovaní mají na svém „triku“ více mrtvých, než Breivik. Jenže chtějte skutečnou spravedlnost, když její pravidla si vytvářejí lidé, a když ta podléhá ismům zprava i zleva podle toho, co se zrovna nosí a jak aktuální novodobí Goebbelsové vykládají dějiny. Chtěl bych se vsadit, že většina těch magorů s kulatým razítkem, kteří mají to neuvěřitelné a ničím neobhajitelné právo rozhodovat o osudech jiných lidí jen na základě svého soukromého názoru, by stejně urputně postupovali proti rozvracečům společenských standardů v jakémkoli režimu.

Já osobně považuji, když už bych na tu hru přistoupil, za společensky škodlivé všechny druhy propagace, obsahující různé variace oslavných ód na Evropskou unii v současném stavu. S ohledem na morální hazard, pokřivení hodnot a umělé a cílené pokřivení významů pojmů, ze kterých lidstvo vycházelo tisíce let, nebo na důsledky syndromu „natažených rukou“ při existenci současných pojetí sociálních států s minimální odpovědností jedince sám za sebe, považuji propagaci Evropské unie za více škodlivou, než Breivika nebo svastiku na tričku.

Přesto všechno bych nikdy nechtěl, aby byl jednou někdo stíhán a souzen pouze za to, že ty žluté hvězdy na modrém pozadí nosí, mává s nimi na nějakém klacku, nebo je prodává. Bylo by to totiž proti mému přesvědčení o skutečné svobodě slova a vyjadřování názoru. Ostatně ještě nikdy v historii nikdo nedokázal vymýtit něčí myšlenky jejich zákazem. Naopak. Čím razantnější postup státu proti tomu, co si někteří myslí, tím větší šance na to, že to jako zakázané ovoce osloví více lidí, než kdyby to zakázané nebylo. 

AKTUÁLNĚ NABÍZÍM TAKÉ ČLÁNEK:
Smrt prokurátora Vaše? Podstatnější je to, kdo ještě v pohodě žije

.

František Matějka vyšlo na:

Breivik, svastika… prodával trička se znakem EU. Hrozí mu 10 let

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments