Bitva mezi francouzskými a tureckými válečnými loděmi u libyjského pobřeží odvrácena, incident vyšetřuje NATO

Evropská Unie, POLITIKA

Asi se dá vzhledem k Erdoganovým rostoucím hrozbám a jeho zahraničnímu avanturismu předpokládat, že kvůli Libyi propukne v NATO zlomový rozkol, zatím už to vedlo k oficiálnímu vyšetřování generálního tajemníka Jense Stoltenberga.

Začalo to minulý týden, kdy si Francie stěžovala, že Turecko pořád porušuje zbrojní embargo OSN do válkou rozervané Libye. Když se francouzská fregata 10. června pokusila střetnout turecké plavidlo podezřelé z přivážení zbraní do Tripolisu, tak ji něco údajně „zaměřilo“ do střeleckého radaru, jako to je vždy před dopadem řízené rakety. AP podle francouzských obranných zdrojů uvádí:

Podle francouzského obranného činitele si na fregatu Courbet „posvítili“ třikrát tureckým zaměřovacím radarem zapínaným před palbou na takový cíl, když se pokoušela přistoupit k turecké civilní lodi podezřelé ze zapojení do pašování zbraní. Courbert z toho po takových předběžných opatřeních k zahájení palby vycouvala.

Toto francouzské plavidlo v době incidentu 10. června působilo jako součást námořní operace NATO Guardian vedené ve Středozemním moři.

Když si na někoho „posvítí“, jak to údajně udělal turecký radar třikrát, tak to znamená, že nadchází útok.

Tu civilní nákladní loď, kterou Francouzské námořnictvo podezíralo z porušování zbraňového embarga OSN, údajně eskortovaly nejméně tři turecké válečné lodě.

Paříž to prohlašuje za „nepřátelský čin,“ což Ankara popírá. Francouzské ministerstvo zahraničí dále turecké lodi obvinilo z „extrémně agresivní“ intervence proti spojenci v NATO.

„Zajistíme, aby vojenské orgány NATO tento incident vyšetřily, aby se plně objasnilo, k čemu došlo,“ řekl ve čtvrtek reportérům Stoltenberg, když oznamoval oficiální vyšetřování.

Turecko počínaje loňskem velice veřejně vystupňovalo vojenskou podporu pro OSN uznanou vládu v Tripolisu, která je dlouho předmětem útokům generála Khalify Haftara a jeho sil LNA. Haftarovy síly se před pár týdny stáhly částečně zpět, když ukončily ofenzivu, což mnozí analytici připisovali kvalitní turecké vojenské technice a pomoci Turecka.

by Tyler Durden

Fri, 06/19/2020 – 04:15

TwitterFacebookRedditEmailPrint

Náhledový obrázek: The French frigate Courbet, via RFI.

Konec formuláře

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/nato-probe-near-direct-clash-french-turkish-warships-libya

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments