Biopaliva, obecné blaho a EU v úpadku

Nezařazené

Biopaliva, jako jeden ze základních nástrojů (obnovitelných zdrojů) proti klimatické změně, selhává a co víc, ukazuje se, že škodí. Překvapení? Nikoliv jen potvrzení obav z politik proti globálnímu oteplování.

„Biopaliva se stala terčem silné kritiky již v roce 2008, krátce po začátku povinného zavádění v USA a Evropě. Tehdy je kritici v čele s autory podrobné zprávy Světové banky označili za hlavní příčinu prudkého růstu cen obilnin a potravinové krize v chudých zemích světa.“ [1a]

Stejný efekt mají podobná nařízení z EU už delší dobu. Bohužel až nyní se zřejmě začíná zvedat odpor, zatím však jen proti biopalivům. Psal jsem již v článku „Nobelova cena za mír? Propagační nástroj!“ jaká je situace v této oblasti, nyní se připojila i další média. Na serveru lidovky.cz vyšel skvělý článek, zde.

„Výzkumy také začaly ukazovat, že biopaliva v celkovějším pohledu nijak nepřispívají k omezení emisí skleníkových plynů, což měl být jejich prvořadý cíl. Stále mocnější biopalivová lobby olejářů a zemědělců však v Americe i Evropě zatím významnějším omezením těchto paliv dokázala zabránit.“[1b]

Neustále dokola opakuji, že problém lobby a zájmových skupin je přítomen v Evropském parlamentu stejně jako třeba v Kongresu Spojených států. Nejde to řešit jinak než zmenšováním role států (unií). Děje se však přesný opak, příkazem z EU dostáváme neustále větší množství podobných nesmyslných zákonů, které nemají sloužit občanům (spotřebitelům), ale slouží silným lobby (podnikatelům) a v neposlední řadě politikům prosazujícím tyto zákony. Když na to někdo upozorní je terčem posměchu spíše než racionální a demokratické diskuse.

Na povrch každým dnem vyplouvají selhání regulátorů nejen z EU. Nedávná aféra „Climategate“ (únik emailů členů panelu IPCC, ve kterých se domlouvali na podvodech s daty) je toho také důkazem. Ti co o těchto věcech píší již delší dobu, nyní cítí, že i větší média získávají větší odvahu a nezávislost v těchto oblastech. Přesto se neustále omílají v ústech mnohých politiků (Obama, Barroso a další) nepravdy a lži, které jen manipulují většinový názor.

Jako liberál tedy musím podotknout, že současný vývoj jen potvrzuje moje uvažování a utvrzuje mojí pozici. Děkuji tímto EU, že již po několikáté pomáhá vyjasnit svojí socialistickou tvář a především svou tuhou strukturu, která reaguje více než na vůli voličů, na libovůli lobbyistických skupin.

Kdy dojdeme toho, že osobní svoboda je důležitější než tzv. obecné blaho, že není, kdo by toto blaho definoval, a tudíž není žádoucí se o něj pokoušet?


[1] Biopaliva škodí přírodě víc než benzin, říkají studie. EU proto otáčí. Dostupné na webu: http://www.lidovky.cz/biopaliva-skodi-prirode-vic-nez-benzin-rikaji-studie-eu-proto-otaci-1pa-/ln_veda.asp?c=A100328_150228_firmy-trhy_mev

Publikováno na blogu adamabelovsky.blog.idnes.cz

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments