Bernanke nás právě ujistil o tom, že bublina se “studentskými půjčkami” bude dalším “problémem pro finanční stabilitu”

Nezařazené
“V tomto okamžiku se . . . dopady na širší ekonomiku a finanční trhy z problémů v rizikových hypotečních trzích zdají být omezené (v originále anglické slovíčko “contained” – znamená, že nejsou problémem, jsou bez hrozby rozšíření do dalších finančních sektorů nebo “řetězové reakce”).” – Ben Bernanke, 28. března, 2007

“Nemyslím si, že studentské půjčky jsou problémem pro finanční stabilitu ve stejném rozsahu, jako řekněme krize s hypotékami během minulé krize, protože většina z nich není držena v rukou finančních institucí, ale federální vládou.”Ben Bernanke, 7. srpna, 2012

Kdyby školné na vysokých školách reprezentovalo skutečnou nabídku a poptávku, jeho cena by v průměru klesala. Namísto toho snadný přístup k studentskému dluhu vytváří iluzi školství dostupného, ať už je jeho cena jakákoliv, a proto nevzniká žádný tlak na snížení jeho ceny. Což vysvětluje druhý graf, kde vládou financovaný studentský dluh roste jen pro naplnění potřeb všech těch studentů, kteří ho nikdy nebudou schopni splatit, obzvláště vzhledem k tomu že Amerika se čím dál tím víc transformuje do společnosti pracujících na částečný úvazek.


Na obrázku – Studentská půjčka věrně splácena 23 let:

Půjčeno: $26,400
K dnešnímu dni splaceno: $32,700
Stále dlužno: $45,276.63

– Žádná možnost vyhlášení bankrotu nebo odpuštění dluhu
– Jen smrt nebo naprosté zmrzačení Vás osvobodí
– Žádné sociální dávky nebo zdravotní pojištění dokud není splaceno

ForgiveStudentLoanDebt.com

Ale alespoň i oni, stejně jako jejich rodiče a prarodiče, jsou dluhovými nevolníky, přesně jak vláda chce.

A pro Bernankeho, který se nepřetržitě mýlí, je uvažování následující: čím více lidí bude naladěno stejně jako Ministerstvo financí Spojených států, což znamená tak hluboce zadlužených, že budou na kolenech prosit o devalvaci dolaru a/nebo hyperinflaci dluhu – tím více bude pak Fed nejen moci, ale bude přímo vyzýván k rozmělňování měny dle libosti.

Naneštěstí, Bernanke se vždy mýlil a vždy se mýlit bude – a až bublina se studentskými půjčkami praskne – a ona praskne – břímě bude opět neseno na ramenech téměř vyhynulého druhu: americké střední třídy, která nejen že vydělává víc, než utrácí, ale – zadržte dech – sem tam uspoří i nějaké ty drobné.

Nenechte se obalamutit: jsou přesně ve středu Bernankeho terče, a jsou určeni k vyhlazení, ať už bude jeho cena jakákoliv. Ve světě, kde jsou všichni v bankrotu a každé možné ekvilibrium herní teorie je systematicky likvidováno, jsou ti, kteří ještě stále hrají podle pravidel, smrtelnými nepřáteli systému.

Článek pochází z ekonomického zpravodajského serveru ZeroHedge.com

Jiří Bok je člen klubu Reformy.cz

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments