Arménie je „připravena“ spustit plnění obranného paktu s Ruskem, jelikož bojové akce Ázerbájdžánu se zintenzivňují (videa)

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Arménie by mohla spustit plnění kolektivního obranného paktu s Ruskem, na jehož základě se rovněž rozprostírá vojenská základna v Gyumri v severozápadní části země, ale v pondělí arménský velvyslanec v Moskvě Vardan Toganyan řekl, že eskalace bojů s Ázerbájdžánem ještě nedostáhla do takové míry.

Ruská TASS však zdůrazňuje, že to pořád zůstává jasnou možností, když v tomto okamžiku Arménie ohlásila zabitých nejméně 31 jejích vojáků ve sporu v regionu Náhorní Karabach, který, jak říkají, jejich síly brání před ázerbájdžánskou dělostřelbou a agresí:

Podle něj Jerevan s Moskvou nadále posiluje obrannou spolupráci. „Věříme, že je třeba ji posilovat, takže Rusko požádáme o další vojenskou asistenci,“ poukázal vyslanec. „K dnešku si ještě nemyslíme, že bychom potřebovali další vojska nebo další síly,“ dodal.

„Věříme však, že Rusko na Kavkazu sehrává rozhodující roli a je schopno k ukončení tohoto krveprolití použít politických metod,“ zdůraznil Toganyan.

Putin s arménským ministerským předsedou Nikolem Pashinyanem vedl telefonní hovor o situaci, která začala tento víkend v historicky odbojném autonomním regionu, který si nárokuje Ázerbájdžán (a je jako takový mezinárodně uznáván), v roce 1991 však vyhlásil nezávislost jakožto etnická enkláva Arménie.

Také prezident Trump se do toho vložil s výzvou k okamžitému zastavení bojů a de-eskalaci napětí i vůdci Kongresu to násilí odsoudili.

Obě strany hlásí civilní oběti, kdy každá obviňuje tu druhou ze zahájení víkendového nepřátelství, v němž tragicky byly už zabity tucty lidí.

Podle všech hledisek jsou to ovšem nejzuřivější boje v regionu od 90. let s tanky, letouny a dělostřeleckými bateriemi v současnosti nasazenými do přímých střetů.

Ázerbájdžán v pondělí ráno ohlásil zablokování svých letišť k použití pro civilní lety na několik příštích dnů, nejméně do 30. září, když tam probíhá mobilizace vojenské letecké techniky, k níž patří i Izraelem dodané drony.

Mezitím zprávy Reuters čím dál více poukazují prstem na Turecko, které údajně prohlubuje své zapojení na straně Ázerbájdžánu:

Arménský velvyslanec v Moskvě v pondělí řekl, že Turecko poslalo do Ázerbájdžánu kolem 4 000 bojovníků ze Sýrie a že už tam bojují, kdy toto tvrzení popřel pomocník ázerbájdžánského prezidenta Ilham Alieyev.

Arménie rovněž řekla, že turečtí vojenští experti v Náhorním Karabachu bojují po boku po boku Ázerbájdžánců proti tomuto horskému odštěpeneckému regionu Ázerbájdžánu obývanému etnickými Arménci, a že Turecko poskytlo drony a bojové letouny.

Je alarmující, že ta situace by mohla začít připomínat Sýrii a Libyi. V obou Rusko a Turecko podporují soupeřící síly pomocí zástupných sil.

by Tyler Durden

Mon, 09/28/2020 – 11:10

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/armenia-stands-ready-trigger-defense-pact-russia-azerbaijan-fighting-intensifies

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments